Właściwości olejków eterycznych. Dyfuzor do olejków eterycznych bez wody – test
Aromaterapia kiedyś
Cierpiąca na bezsenność Kleopatra napełniała poduszki płatkami róż a kojący zapach miał zapewniać jej spokojny sen i cudowne wizje…
W Średniowieczu pewne angielskie miasteczko uniknęło epidemii cholery, gdyż miejscowa ludność trudniła się w większości uprawą oraz destylacją lawendy…
Biblia, stare księgi indyjskie, egipskie papirusy, czy antyczne chińskie receptury – co łączy je wszystkie? Wszystkie zawierają opisy olejków eterycznych i ich lecznicze a niekiedy cudotwórcze wręcz właściwości.
Terapia olejkami przewija się przez literaturę starożytną, poezję, legendy… jaką moc kryją olejki eteryczne i jak terapia poprzez zapach może realnie wpływać na nasze samopoczucie oraz zdrowie?
Co to jest aromaterapia?
Za twórcę współczesnej aromaterapii uważa się francuskiego chemika René-Maurice Gattefossé.
Francuz zainteresował się dobroczynnym działaniem olejków eterycznych po tym jak w gojeniu rany po oparzeniu pomógł mu ten lawendowy. W późniejszych latach stosował lawendę w leczeniu ran żołnierzy podczas I WŚ.
Aromaterapia – czyli dosłownie terapia zapachem nie polega wyłącznie na zwykłym wąchaniu eterycznych oparów. Aromaterapia to coś więcej – medycyna naturalna, alternatywna, niekonwencjonalna, polegająca na wykorzystaniu dobroczynnej mocy natury w taki sposób by pozytywnie wpływać na psychikę i ciało człowieka. W Aromaterapii wykorzystuje się olejki eteryczne z roślin oraz z owoców, które poprzez inhalację, masaże, kąpiele bądź kompresy mają nie tylko oddziaływać na nasze zmysły, ale poprzez lotne substancje czynne bezpośrednio wpływać na nasze organy wewnętrzne.
Olejki eteryczne właściwości
Olejki eteryczne czy ekstrakty roślinne mają różne zastosowanie a odpowiednio dobrane potrafią zdziałać cuda, przynajmniej tak podają niektóre źródła.
Olejki znalazły swoje zastosowanie w kosmetologii, niektóre zastępują nawet konserwanty poprzez swoje silne działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze.
Niektóre olejki stymulują nasz układ immunologiczny oraz wspomagają gojenie ran. Inne stymulują pracę układu krwionośnego i posiadają właściwości antyoksydacyjne.
Olejki eteryczne stosuje się w farmaceutyce czy przemyśle perfumeryjnym.
Niesamowita moc tkwi w tych enigmatycznych ekstraktach. Jak można wykorzystać ich właściwości? – począwszy od pielęgnacji np. jamy ustnej, przez redukcję lęków, kojenie bólu, wyciszenie, poprawę samopoczucia, ożywienie, odświeżenie umysłu, wyostrzenie zmysłów, czy poprawę koncentracji, aż po poprawę jakości życia ludzi z autyzmem czy niepełnosprawnościami intelektualnymi.
Jak działają olejki eteryczne?
Lotne cząstki olejków eterycznych za pomocą receptorów w błonie śluzowej nosa docierają do mózgu skutecznie łagodząc lub eliminując między innymi bóle mięśni, stres, czy nerwice. Doznania węchowe działają na nas na wielu poziomach. Konkretne zapachy łączymy z określonym wspomnieniem.
Każdy z nas posiada te ulubione, które od razu przywołują ukochaną osobę, miejsce lub wydarzenie. Zapach wiąże się ściśle z naszą pamięcią emocjonalną. Miły zapach wprowadza nas w błogostan, podczas gdy ten odrzucający potrafi wywołać uczucie niepokoju bądź lęku.
Terapia przez zapach – moc zapachu
Osobiście zawsze wybierając się na wakacje tuż po przekroczeniu znaku „Duty Free”, zakupuję jakiś zapach, by ten kojarzył mi się właśnie z wyjątkowym miejscem, które niebawem poznam. Zapach świeżo skoszonej trawy w ciepły letni dzień, zapach ogniska jesienią i pieczonych ziemniaków, wyjątkowy zapach lasu po ciepłym wiosennym deszczu, czy zapach świeżo pieczonego ciasta docierający z maminej kuchni.
Na same wspomnienie zapachu robi nam się ciepło, serce rośnie, uśmiech pojawia się na twarzy lub zupełnie odwrotnie, te mniej przyjemne potrafią nieraz spowodować odruch wymiotny – dla niektórych będzie to zapach nieświeżej ryby lub psującej się żywności a dla innych zapach kadzidła czy smażonej cebuli.
Aromaterapia w domu – zawsze bezpiecznie i z głową
I choć tyleż samo zwolenników aromaterapii oraz publikacji potwierdzających jej magiczne działanie na zdrowie człowieka, to tyleż samo przeciwników oraz treści obalających te wszystkie teorie i przedstawiające szkodliwość stosowania olejków.
Wydaje mi się, że jak ze wszystkim zdrowy rozsądek i umiar jest tu wskazany. Jak w każdej kwestii istnieje mnóstwo przeciwwskazań do stosowania i warto przed rozpoczęciem przygody z aromaterapią zgłębić temat a w szczególności kobiety w ciąży, karmiące, czy osoby chore.
Warto również wybierać olejki najlepszej jakości, naturalne, bez sztucznych domieszek i niepotrzebnych tajemniczo brzmiących dodatków.
Organic Aromas – aromaterapia dyfuzor do olejków eterycznych bez wody
Dzięki uprzejmości marki Organic Aromas mogłam osobiście na własnej skórze a raczej nosie, przekonać się z czym to się je? jak to działa i o co tyle hałasu.
Marka posiadała misję stworzenia dyfuzora, który będzie w sposób najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy dla naszego zdrowia umożliwiał korzystanie z dobroczynnej mocy olejków eterycznych.
Celem zespołu było stworzenie urządzenia idealnego. Ulepszali, doskonalili, aż wreszcie pojawił się ten pięknie wyglądający, szklano-drewniany dyfuzor nebulizujący, który nie tylko wygląda obłędnie, ale również działa bez konieczności użycia wody.
Dyfuzor nebulizuje bez konieczności podgrzewania czy dodawania wody korzystając z zasady Bernoulliego, w ten sposób zachowując terapeutyczne właściwości olejku.
Producent posiada w ofercie organiczne olejki eteryczne, olejki czyste oraz gotowe mieszanki olejków eterycznych.
Wszystkie konkretne informacje dotyczące zasady działania dyfuzora znajdziecie na stronie producenta.
Dyfuzory do olejków eterycznych – jak działają? który wybrać?
Na rynku znajdziemy mnóstwo dyfuzorów do olejków eterycznych przeróżne typy, style, materiały z których wykonany jest dyfuzor. Jednak który wybrać? Plastikowy, ultradźwiękowy, kominek a może właśnie dyfuzor nebulizujący będzie najlepszym wyborem.
Podczas wyboru tego odpowiedniego sprzętu do aromaterapii należy mieć na uwadze kilka faktów.
Plastik koroduje co może powodować uwalnianie szkodliwych cząstek do powietrza podczas dyfuzji.
Dyfuzory ultradźwiękowe często posiadają plastikowe komory i elementy, dodatkowo ultradźwięki, które dla ludzkiego ucha są niesłyszalne mogą być dość nieprzyjemne dla naszych pupili i warto również mieć to na uwadze.
Podgrzewanie olejku eterycznego (jakie ma miejsce w dyfuzorach które działają z koniecznością użycia wody) może wpływać na jego skład chemiczny, co w efekcie będzie skutkowało obniżeniem dobroczynnych efektów sesji aromaterapii. Dyfuzory w których konieczne jest użycie wody w znaczny sposób wpływają na wilgotność w pomieszczeniu co dla mnie, mieszkanki Holandii jest niesamowicie istotną informacją i na wstępie taki sprzęt jest u mnie zdyskwalifikowany.
Jak działa dyfuzor nebulizujący? Wady i zalety
Jeśli chodzi o dyfuzor nebulizujący ma on, moim zdaniem, znaczną przewagę nad innymi. Dyfuzory tego typu nie wymagają użycia wody co za tym idzie nie wpływają na wilgotność w pomieszczeniu. Bez konieczności użycia wody to również bez możliwości powstawania pleśni oraz grzybów. Olejek eteryczny używany do aromaterapii nie zostaje w żadnym stopniu rozcieńczony, przez co korzystamy z całej jego dobroczynnej mocy. Dodatkowo oszczędzamy energię elektryczną gdyż sprzęt tego typu zużywa jej śladowe ilości.
Dyfuzor nebulizujący jest obecnie najlepszą i najbezpieczniejszą metodą dyfuzowania olejków eterycznych. Działa szybko i skutecznie, bez wody, bez plastiku, kilka kropki olejku i kilkanaście minut wystarczą aby czerpać z aromaterapii wszystko co najlepsze.
Jedyną wadą na chwilę obecną jest moim zdaniem cena takiego dyfuzora, ale wydaje mi się, że w tym wypadku za ceną idzie jakość oraz bezpieczeństwo.
Dyfuzor nebulizujący Organic Aromas – recenzja
Ja swoją przygodę z aromaterapią zaczęłam w towarzystwie dyfuzora nebulizującego Radiance. Piękny design, ręcznie wykonana drewniana podstawa oraz ręcznie dmuchane szkło. Dodatkowo dyfuzor jest niesamowicie prosty w obsłudze nawet dla takiego laika jak Ja.
Kilka kropli ulubionego olejku eterycznego wpada do szklanej komory i jednym ruchem pokrętła rozpoczyna się magiczny seans. Dyfuzor jest praktycznie niesłyszalny a efekty świetlne w połączeniu z mistyczną mgiełką unoszącą się w powietrzu hipnotyzują.
Obecnie moim ulubionym olejkiem eterycznym jest „firmowy” produkt marki czyli Signature Blend. Unikalna mieszanka elemi, szałwii muszkatołowej, kajeputu, rumianku i bergamotki, która uspokoi, wyciszy, udrożni drogi oddechowe oraz zadziała antyseptycznie.
Ten mały słodziak towarzyszy mi każdego jesiennego wieczoru podczas sesji jogi czy w te momenty kiedy potrzebuję wyciszenia oraz relaksu.
(wpis jest częścią współpracy marki Organic Aromas z blogiem lifestylowym mojlifestyle.blog, wpis nie zawiera linków afiliacyjnych a z wami dzielę się moją szczerą opinią i zawsze polecam produkty których sama używam i które według mojej własnej opinii są godne polecenia)