Written by Natalia Szewczyk

Jak przygotować twoje miejsce do nauki?

miejsce do pracy miejsce do nauki jak zorganizować
Spis treści

Lato w pełni i rzecz jasna warto i należy rozkoszować się tymi ciepłymi wakacyjnymi dniami, jednak…

Pojawienie się pierwszego zeschniętego liścia pod nogami niewątpliwie symbolizuje schyłek lata. Lipiec pozostaje już we wspomnieniach, sierpień to nowa teraźniejszość, niedługo wrzesień a po wrześniu wiadomo – nowy rok akademicki 2022/2023.

Ponad milion studentów ruszy do ponad 400 uczelni. Niektórzy pozostaną w domu rodzinnym, inni wynajmą własne mieszkanie z grupą znajomych a około 10% studentów zdecyduje się na zamieszkanie w akademiku. 

Nie ważne gdzie, nie ważne z kim, każdy z nich prędzej czy później będzie musiał odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie: JAK PRZYGOTOWAĆ TWOJE MIEJSCE DO NAUKI?

jak zorganizować twoje miejsce do nauki

Jak przygotować twoje miejsce do nauki? Wygoda i komfort

Niewątpliwie jedną z najistotniejszych rzeczy będzie wygoda i komfort. Biurko na odpowiedniej wysokości najlepiej z szufladami tak dla lepszej organizacji. Krzesło wygodne, odpowiednio wyprofilowane dla zdrowia naszego kręgosłupa, takie w którym spędzisz długie godziny na efektywnej pracy.

Jak przygotować twoje miejsce do nauki? Cisza i spokój

Każdy z nas jest inny, każdy z nas będzie być może potrzebował innych warunków do tego by nauka była jak najbardziej efektywna, ale nie oszukujmy się, większość z nas podczas nauki preferuje ciszę i spokój.

Zdarzają się jednostki, które w jakiś niezrozumiały dla mnie sposób potrafią działać z głośną muzą w słuchawkach, albo jakimś szumem w tle, jednak przyjmijmy za regułę to, że aby skupić się w 100% ludzie potrzebują spokoju i ciszy.

Uporządkowana przestrzeń

Kolejną istotną kwestią jest sprawa porządku i organizacji. Osobiście, aby móc się skupić na czymkolwiek, potrzebuję uporządkowanej przestrzeni wokół mnie i nie tyczy się to wyłącznie okolicy biurka.

Nie wyobrażam sobie pracy i nauki, gdy za mną stos brudnych naczyń w zlewie, nieświeże ubrania porozrzucane niedbale na kanapie i lepiąca się od wylanego soku podłoga.

Zarówno przestrzeń wokół Ciebie jak i Twoje biurko powinno być schludnie ogarnięte, tak byś w 100% mógł skupić się na tym co najważniejsze – na nauce.

prywatny akademik Kraków

Miejsce do nauki – właściwe oświetlenie i brak rozpraszaczy

Odpowiednie światło i brak rozpraszaczy – to kolejne ważne elementy jeśli mówimy o dobrej organizacji miejsca do nauki. 

Właściwe oświetlenie to chyba rzecz jasna, za dnia warto uczyć się przy świetle dziennym a gdy zapada zmrok należy użyć odpowiedniego dla nas światła sztucznego, tak by nie męczyć wzroku.

Warto również pamiętać o usunięciu wszystkich rozpraszaczy z biurka i chyba na chwilę obecną największym z nich będzie nasz smartfon. 

Podczas czasu, który przeznaczysz na naukę pomyśl o wyłączeniu powiadomień lub wyłączeniu telefonu – wiem bolesne, ale niekiedy konieczne.

prywatny akademik wybierz najlepszy

By nauka szła lepiej – akcesoria i niezbędniki

Jak wspomniałam wcześniej każdy z nas jest inny i każdy będzie posiadał takie rzeczy bez których do biurka nawet nie podejdzie i takie bez których nauka będzie niemożliwa.

Kubek ulubionej herbaty lub np. ulubione akcesoria takie jak przybory do pisania, którymi pisanie będzie sprawiało Ci przyjemność. Ja jako totalny frik akcesoriów biurowych bez idealnego długopisu nie jestem w stanie napisać ani jednego słowa.

Poza tym skoroszyty, notatniki, zakreślacze, markery – wszystko to co nie tylko będzie przydatne i użyteczne, ale również będzie cieszyło oko oraz sprawiało, że nauka będzie czystą przyjemnością.

miejsce do nauki blog lifestyle

Wietrzenie pokoju na koncentrację oraz kreatywne myślenie

Nie zapomnij o wietrzeniu pomieszczenia w którym spędzisz długie godziny na nauce. 

Wietrzenie pokoju przyczynia się do usuwania wilgoci, która jest świetnym źródłem powstawania bakterii oraz drobnoustrojów, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wilgoć, pleść oraz grzyby mogą powodować uczulenia lub  alergie.

Przebywanie w pomieszczeniu pozbawionego dostępu do świeżego powietrza obniża znacznie naszą koncentrację oraz kreatywne myślenie.

Ile można się skupić na jednej rzeczy? Przerwa w nauce

Badania wskazują, że potrafimy skupić się na czymś maksymalnie przez 60 minut. To właśnie na przestrzeni tych 60 minut wiedza przyswaja się najlepiej i jest przez nas w sposób najskuteczniejszy zapamiętana. Co zatem zrobić po upływie tego czasu? Zrób sobie przerwę.

Wyjdź na świeże powietrze, pogadaj z przyjacielem, zrób sto pompek – wybór należy do Ciebie.

Akademik prywatny – plusy mieszkania w akademiku

Zapewne istnieje tyleż samo plusów jak i minusów mieszkania w akademiku jednak dla tych którzy są zainteresowani taką właśnie opcją ciekawym rozwiązaniem może okazać się akademik prywatny, taki jak LivinnX znajdujący się na Zabłociu w Krakowie.

Możesz tam wybrać pokój prywatny lub dzielony ze współlokatorami, a przerwy w nauce umilą Ci liczne strefy chillu, relaksu, możliwość poznania świetnych ludzi nie tylko z Polski, a nawet jacuzzi na dachu.

Ogromną zaletą mieszkania w akademiku jest fakt, że takie miejsca powstają zawsze w pobliżu uczelni, wiele młodych ludzi rezygnuje z uczelni marzeń właśnie z powodu odległości od miejsca zamieszkania i strachu przed opuszczeniem ciepłego i wygodnego gniazdka rodzinnego, ale warto wyrwać się ze strefy komfortu.

Takie przełamanie swoich barier być może nieśmiałości, fobii społecznych może okazać się świetną drogą do odzyskania pewności siebie oraz spotkania niesamowitych ludzi.