Written by Natalia Szewczyk

Dlaczego Teneryfa? Wyspy Kanaryjskie

za co kocham Teneryfę blog lifestyle
Spis treści

Teneryfa – wyspa niekończącej się wiosny

Nazywana “wyspą wiecznej wiosny”, “kontynentem w miniaturze”, zróżnicowana, wyjątkowa, tętniąca życiem Teneryfa – dlaczego właśnie ta wyspa jest idealna na wakacje marzeń? Koniecznie czytaj dalej, aby poznać odpowiedź:)

Teneryfa – miłość od pierwszego wejrzenia

Największa wyspa Hiszpanii, jedna z ulubionych wysp Polaków, jako miejsce urlopowe. Tutaj ruch turystyczny przekracza rocznie 12 mln. osób. Otoczona przez Ocean Atlantycki, najbardziej zaludniona, spośród wszystkich wysp hiszpańskich.

Od czarnych plaż, po złociste piaski z Sahary, od pustynnego suchego klimatu południa, po wilgotny i dający wytchnienie klimat północy, od rozrywkowego Las Americas, po majestatyczną i ukrytą wśród gór Mascę, od zielonych Palm i błękitu morza, po marsjański obraz wulkanicznych skał u stóp Wulkanu. Tu każdy znajdzie coś dla siebie i gwarantuję Ci – nie będziesz się nudził.

Teneryfa – Pogoda i Klimat

Nie bez powodu nazywana wyspą niekończącej się wiosny. Na wyspie średnia roczna temperatura to około 20 stopni. Temperatura zimą, spada do 17 stopni, a latem sięga przyjemnych 30. Temperatura w nocy, nie różni się zbytnio od tej za dnia. Klimat jest przyjemny, nie za gorący, nie za chłodny, podobnie zresztą jak temperatura wody. Jeśli marzysz o ciepłym i nieco pustynnym klimacie polecam południową część wyspy, jeśli szukasz zaś wytchnienia od upału, oraz bujnej flory – udaj się na północny wschód. Wyspa posiada dwa rodzaje klimatu, kształtowane przez najwyższy szczyt wyspy, czyli wulkan Teide, każdy zatem znajdzie coś dla siebie. Zróżnicowanie pogodowe wyróżnia wyspę, spośród wszystkich jak dotąd odwiedzanych przeze mnie miejsc.

Teneryfa – przydatne informacje

Mimo, iż Teneryfa sąsiaduje z Afryką i jest od niej oddalona o 300 km, wyspa należy do UE i walutą tu obowiązującą jest Euro. Wszędzie bez problemów dogadasz się w języku angielskim, (choć istnieją również miejsca, w których będziesz musiał posilić się gestykulacją). Teneryfa jest również stosunkowo tanią destynacją. Zarówno koszt jedzenia, napojów alkoholowych, ale także wynajęcia auta czy Hotelu jest znośny i nie spędza snu z powiek. Wyspy Kanaryjskie mają autonomię i nie należą do europejskiej strefy VATu, ogólnie mają dość niskie podatki, dlatego koszt np. papierosów, perfum, czy paliwa jest niski w porównaniu z resztą Unii. 

(papierosy około €2,60, piwo w knajpie około 1 € za litr, można znaleźć miejsca gdzie cena nie przekracza 0,90 €)

Pierwszą stolicą wyspy była La laguna (do 1723), obecnie, jest nią Santa Cruz de Tenerife, które jest jednocześnie największym miastem na wyspie.

Wulkan Teide na Teneryfie

Pico del Teide – wulkaniczny szczyt położony w centralnym miejscu wyspy.

To właśnie on ma wpływ na kształtowanie się klimatu na Teneryfie i jest poniekąd granicą między upalnym południem i chłodniejszą północną.

Wulkan o wysokości 3718 m n.p.m i wysokości od dna morza sięgającej 7500 metrów, jest obowiązkowym punktem do zobaczenia na wyspie. Teide jest najwyższym szczytem w Hiszpanii, oraz najwyższym szczytem na jakiejkolwiek atlantyckiej wyspie.

Krajobrazu u podnóża góry nie można porównać z niczym innym, jak z powierzchnią wprost z obcej planety. Czerwona, ciepła barwa skał wywołuje dreszcze, a obraz jaki zobaczysz zostanie z Tobą na długie lata. 

Na wysokości 2400 m n.p.m. znajduje się obserwatorium astronomiczne. Na 3555 m n.p.m. znajdziesz kolejkę, którą dojedziesz na szczyt góry. W drodze na szczyt, znajdziesz również liczne miejsca parkingowe, miejsca noclegowe, sklepy z pamiątkami czy restauracje. Zimą na szczycie można ujrzeć śnieg, a ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w 1909 roku.

Atrakcje Teneryfy

Teneryfa ma do zaoferowania wiele. Od Teide – wulkanu, poprzez Siam Park (numer 1 park wodny na Świecie, 7 raz z rzędu), Jungle Park (tu zobaczysz fantastyczny pokaz ptaków, którego bohaterem będzie między innymi Bocian), czy Loro Park…Od  Odosobnionej wioseczki Masca, z malowniczymi krętymi drogami prowadzącymi do jej centrum, Bananowe Plantacje, czy aloesowe farmy, od czarnych plaż w centrum wyspy, po piaszczystą plażę Las Teresitas z piaskiem drobnym jak mąka. Na wyspie jest również możliwość udania się na wyprawę w poszukiwaniu wielorybów, czy delfinów, sporty wodne, oraz bogate życie nocne w Playa de Las Americas. Nie można również pominąć majestatycznych, sięgających 600 m klifów Los Gigantes.

Teneryfa ciekawostki

Teneryfę odwiedza co rok kilkanaście milionów turystów z całego Świata, najwięcej jest tych z Wielkiej Brytanii. 2 obiekty Teneryfy, są wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco – wulkan Teide (Park Narodowy), oraz dawna stolica wyspy, miasto La Laguna.

Na wyspie na każdym kroku spotkasz jaszczurkę, a w płytkiej wodzie morza Atlantyckiego, uwaga na płaszczki. Według legend wyspa jest pozostałością zaginionej Atlantydy. Teneryfę warto zwiedzać wypożyczonym autem, jednak nie rób błędu, który my popełniliśmy i wypożycz takie z napędem na 4 koła, przyda się na krętych drogach w kierunku Masci. Na plażę Las Teresitas, piasek został specjalnie sprowadzony z Sahary, a filmy, które kręcono na wyspie to między innymi “Starcie Tytanów”, “Szybcy i Wściekli 6”, czy Jason Bourne z 2015. Największym motorem gospodarki tutaj jest turystyka, to ona stanowi 60% PKB wyspy, dlatego jak tylko nadarzy się okazja, ruszaj w drogę.

Dlaczego Teneryfa?

Ciepłe noce, klimatyczne knajpki przy plaży, jedzenie, różnorodność, Teneryfa oferuje nam tak wiele. To tu zobaczyłam swoje pierwsze w życiu wieloryby Piloty, w swoim naturalnym środowisku oczywiście, tu pierwszy raz zobaczyłam plażę z piaskiem z Sahary, tak drobnym, że wchodzącym wszędzie:). To właśnie na Teneryfie jest niezliczona ilość, naturalnych basenów i to właśnie tu pierwszy raz nadepnęłam na płaszczkę:)

Tu zasmakowałam pysznego lokalnego piwa Dorada, oraz to właśnie na Teneryfie uświadczyłam niespotykanej wcześniej różnorodności klimatu. Lasy Anaga sprawiają, że wydaje Ci się, że nagle ktoś włączył klimatyzację, a pejzaż, który widzisz u podnóża wulkanu wywołuje dreszcze i sprawia, że pomimo tego, że jesteś tam właśnie teraz, już tęsknisz za widokiem i w głowie planujesz kolejną wyprawę na tę wyjątkową wyspę.

Jeśli podobnie jak Ja kochasz podróże, koniecznie odwiedź mój blog podróżniczy, tam znajdziesz ciekawostki o Sycylii, co zaskoczyło mnie w Holandii, wakacje na Malcie i wiele innych.

Jeśli jeszcze Cię nie przekonałam to może zrobią to filmiki z Teneryfy, które zobaczysz na kanale Łukasza. Był to nasz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni pobyt na wyspie.

do zobaczenia w kolejnym wpisie:)