SYCYLIA – MIŁOŚĆ ZRODZONA W BÓLU
Nazywana “wyspą słońca”, największa wyspa na morzu Śródziemnym, zamieszkiwana przez 5 mln mieszkańców – Sycylia, do której miłość ma rodziła się w bólu, ale jednak, pokochałam ją i zdecydowanie chcę więcej.
Wspomnienia z naszego pierwszego pobytu na wyspie, mają szczególne miejsce w moim „podróżniczym sercu” i dziś przybliżę wam ciekawostki i przydatne informacje, które patrząc z perspektywy czasu, sama chciałabym wiedzieć przed wylotem, dziś – Sycylia ciekawostki, czyli co warto wiedzieć przed zaplanowaniem wycieczki na Sycylię.
SYCYLIA HISTORIA – GARSTKA FAKTÓW O WYSPIE
Nie bez powodu nazywana wyspą słońca, to właśnie tu zaznasz 300 słonecznych dni w roku. Wyspa ze stolicą w Palermo, oraz największym wulkanem Europy (aktywnym), będącym jednocześnie najwyższym wzniesieniem na wyspie – Wulkan Etna, bo o nim tu mowa, ma wysokość 3323 m n.p.m.
Na Sycylii, która przeszła dość burzliwą i wyboistą drogę do autonomii, którą otrzymała w 1947, władza przekazywana była z rąk do rąk przez długie lata.
Zaczynając jako grecka kolonia, poprzez rzymską prowincję, podbita przez Arabów, władana przez Normanów, Habsburgów, Burbonów – dziś spokojne miejsce, które jest celem wypraw turystów z całego Świata.
Po II Wojnie Światowej pod wpływem mafii, której wpływy zostały osłabione dopiero około 1998 roku i pomimo wsparcia włoskiego rządu, Sycylia, pozostaje wciąż jednym z najuboższych regionów Włoch.
SYCYLIA CIEKAWOSTKI – CO WARTO WIEDZIEĆ? – SYCYLIJSKI SPOSÓB NA ŻYCIE
20 rzeczy, które musisz wiedzieć o Sycylii:
- „Wyspa przyjazna cenowo”. Oprócz bardzo turystycznych miejsc, takich jak np. Taormina, Sycylia jest dość tanią destynacją. Można tu tanio i dobrze zjeść, wejściówki do atrakcji, czy opłaty parkingowe nie są wygórowane. Tzw. Street food jest niesamowicie przystępny cenowo, np. w Katanii cena “arancini”, czyli wyspiarskiego specjału to około 1,5 euro. Ogromne panini, na miejscowym festynie (kanapka na ciepło z mnóstwem dodatków, frytkami, mięsem i warzywami) to koszt około 3 euro.
- ”Cipolla” – Cebula. Warto poznać to słówko, aby uniknąć jakichkolwiek niedomówień, podczas eksplorowania lokalnych przysmaków i miejscowego street foodu:)
- “Passeggiata” – Wieczorny spacer. Sycylijczycy uwielbiają udać się na wieczorny spacer, spotkać się ze znajomymi, zjeść coś, wypić, cieszyć się towarzystwem przyjaciół i rodziny – wieczorami ławki i restauracje oblegane !!
- “Open 20” – Jeśli najdzie Cię ochota na syty posiłek między 14, a 20, słowa które często usłyszysz od restauratorów to “OPEN 20” (wróć ponownie o 20). Sycylijski sposób jedzenia z goła różni się od tego polskiego. Tu je się śniadanie, obiad około godziny 13, a dopiero koło 20.00, 21.00 – kolację. Całe to “nie jedz po 18” pozostaje między wiersze włożyć. Przeważnie na śniadanie można raczyć się kawką i czymś słodkim, drożdżówką, rogalikiem, lub ciastkiem. Obiad to najczęściej pasta – specjałem jest pasta alla Norma – makaron z bakłażanem, ricottą, pomidorami i bazylią. Kolacja – najbardziej obfity posiłek dnia, na początku podawane są antipasti, czyli przystawki, potem znów najczęściej pasta, lub owoce morza, a na koniec deser.
- „Komunikacja – niekoniecznie werbalna”. Na Sycylii nie każdy biegle posługuje się językiem angielskim. My osobiście mnóstwo razy stawaliśmy przed wyzwaniem dogadania się, lub zamówienia czegoś “na migi”:)
- „Plaże marzeń”. Jeśli marzą Ci się piękne, piaszczyste plaże, łagodne zejścia do morza i wygodne miejsca do leżakowania na każdym kroku – zawiedziesz się. Na Sycylii takich właśnie plaż ze świecą szukać, nie jest to niemożliwe, ale jednak, warto zrobić research przed wylotem.
- “Peperoni” – papryka. Pamiętaj, że po włosku peperoni to papryka, a nie salami, warto o tym pamiętać, zamawiając np. Pizzę:)
- „Nie pytaj tubylców o Mafię”. Dla nas są to ciekawe opowieści i tematy, o których mogliśmy dowiadywać się wyłącznie z filmów, dla ludzi z wyspy jest to bolesny i dramatyczny okres w historii całego kraju.
- „Przerwa się należy”. Jadąc na Sycylię, musisz liczyć się z tym, że część sklepów, restauracji, czy atrakcji turystycznych, może być zamknięta między 13 a 16, ah Ci nasi południowcy:)
- „Drogowy armagedon”. Jeśli zdecydujesz się na wypożyczenie auta, co jak najbardziej polecam, pamiętaj o jednym – wszystko czego dotychczas nauczyłeś się o przepisach ruchu drogowego, znakach drogowych, czy uprzejmości na drodze – wymaż z pamięci:) Mówiąc serio, na sycylijskich drogach panuje jedna zasada, a jest nią, KTO PIERWSZY TEN LEPSZY, a kilka zadrapań karoserii to znowuż nie taka tragedia.
- „Węglowodany rządzą”. Tu nie czas na diety, tu nie czas na posiłki wysokobiałkowe, na Sycylii czas na makarony, bułeczki, ciasta, pizzę, rogaliki, cynfolii, arancini, sery, tak… Oswój się z myślą, że po powrocie do domu, ulubione jeansy mogą być nieco ciasnawe.
- „Pizza włoska a pizza sycylijska”. Rodzajów pizzy jest mnóstwo i nie zdziw się, jeśli zamawiając pizzę na Sycylii dostaniesz, gruby kawałek, węglowodanowego nieba o zgoła innym kształcie, niż byś się tego spodziewał. Pizza sycylijska jest podobna do focacci, ciasto jest dość grube, wypiekane przeważnie w prostokątnych blaszkach, myślę, że to akurat przypadnie do gustu nam Polakom:)
- „Nie spodziewaj się przepychu”. Sycylia to jeden z najuboższych regionów Włoch, dlatego nie spodziewaj się przepychu i blichtru, rodem z Mediolanu, czy Wenecji. Widok butelek na plaży, czy zaśmiecone uliczki to norma, ale pod tą odrzucającą na pierwszy rzut powłoką, kryje się dusza i tętniące serce wyspy.
- „Na Etnę jeepem”. Na wulkan możesz wjechać jeepem, taka przyjemność nie należy może do najtańszych, ale zaoszczędzi Ci mnóstwa czasu i wysiłku. Dojazd autem możliwy jest na wysokość aż 2900 metrów n.p.m.
- “Wyspa Słońca nie bez powodu”. Na Sycylii jest gorąco, może to banał, ale tu naprawdę jest gorąco. W niektórych momentach, masz wrażenie, że powietrze zamiera i nie ma czym oddychać, ale taki urok słonecznej wyspy:)
- „Sycylia – liczby”. Wyspa ma wielkość 25 711 km 2, 9 prowincji, 390 gmin, oraz pomimo przynależności do Włoch zachowuje swoją autonomię. Stolica – Palermo.
- „Sycylia wyspa 3 mórz”. Sycylia nie leży wyłącznie na morzu Śródziemnym. Wyspę otaczają 3 morza – Śródziemne, Tyrreńskie i Jońskie.
- „O krok od kontynentu”. Sycylię od włoskiego kontynentu dzielą około 4 km.
- „Savoca – filmowa przeszłość”. W małym miasteczku Savoca, nakręcono sceny do kultowego “Ojca Chrzestnego”. Tu w sercu miasteczka, znajdziesz tablicę upamiętniającą pobyt ekipy filmowej i słynnego reżysera Francisa Forda Coppoli. Na wzgórzu, w kościółku, w którym nakręcono scenę ślubu Michael Corleone z Apolonią, do dziś zobaczysz wyświetlane na ekranie sceny z filmu, oraz pamiątkowe zdjęcia.
- „Isola Bella” – jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie, stosunkowo od niedawna należy do regionu Sycylii. Do 1990 była własnością prywatną. Dziś jest to rezerwat przyrody, który przyciąga co roku tłumy turystów.
ZA CO KOCHAM SYCYLIĘ?
Za jedzenie, za słońce, za świeżość owoców, zapach pomidorów, kolor nieba, błękit morza, sposób życia, wino, cannoli…
Jest wiele powodów dla których Sycylię, albo się kocha albo nienawidzi, ale ja zdecydowanie należę do tych, którzy pomimo trudnych początków, zakochali się w wyspie. Moja kochana Sycylio mówię Ci “do zobaczenia”.
Koniecznie uzupełniajcie moją listę w komentarzach, podzielcie się ze mną i z innymi, ciekawostkami, przydatnymi informacjami na temat Sycylii. Dajcie znać czy zwiedziliście wyspę, lub czy planujecie wyprawę w to ciekawe i tajemnicze miejsce na Ziemi.
Może zainteresują Cię również:
Sycylia ciekawostki – również na kanale Łukasza:)
do zobaczenia w kolejnym wpisie:)