Written by Natalia Szewczyk

Wenecja Atrakcje – Kierunek Włochy – Niezatapialne miasto Casanovy…

Wenecja Atrakcje zwiedzanie Wenecji blog lifestyle
Spis treści

City Break – Wenecja

“Wolę być w Wenecji w jeden deszczowy dzień…niż w pogodny w każdej innej stolicy” (Herman Melville)

Jak już wspomniałam w moim wcześniejszym wpisie “Zakochani w Wenecji” – “pływające miasto” skradło moje serce. Włochy mają już od dawna specjalne miejsce w moim sercu, a ten jeden, wyjątkowy, krótki bo krótki wypad, miłość tę zdecydowanie umocnił.

Dziś Wenecja Atrakcje – jak zwiedzać?

Wenecja fakty i przydatne informacje

Wenecja – miasto na północy Włoch, otoczone morzem Adriatyckim, odwiedzane rocznie przez około 30 mln turystów.

Wenecję można podzielić na część lądową oraz część historyczną – zabytkową, tzw. część pływającą. Ogólnie Wenecję zamieszkuje około 260 tys. mieszkańców, jednak na części pływającej rodowitych tubylców jest jedyne około 60 tys.

Niegdyś Republika, Państwo-Miasto, wielokulturowe, wieloreligijne miasto, które dziś jest uznawane za jedną z najbardziej romantycznych miast Świata.

Dawniej Wenecja słynęła z handlu jedwabiem oraz przyprawami.

Jak wiele miejsc na mapie Świata, Wenecja również posiada burzliwą historię podbojów i przywłaszczeń. Zdobyta przez Napoleona, przyłączona do Austrii, by wreszcie zostać włączoną na nowo do Królestwa Włoch w XIX wieku.

Cała Wenecja Laguna składająca się z ponad stu wysp, została wpisana na listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

Międzynarodową sławę zdobył Karnawał Wenecki oraz festiwal filmowy organizowany co roku na wyspie Lido. Festiwal jest najstarszą tego typu imprezą na Świecie. Turystyka jest tu oczywiście głównym motorem napędowym gospodarki i zarazem podstawowym źródłem utrzymania mieszkańców.

Wenecja atrakcje – tam gdzie nogi poniosą…

I choć są punkty obowiązkowe, których nie można ominąć będąc w tym wyjątkowym miejscu, to tym razem naszym sposobem na zwiedzanie miasta było najzwyczajniej w Świecie – iść przed siebie, skręcać w losowe i zupełnie przypadkowe uliczki i chłonąć, chłonąć niepowtarzalną atmosferę tego zabytkowego miasta.

Wąskie uliczki, zapach jedzenia wydobywający się z mijanych na każdym kroku baccari (weneckie bary z przekąskami), odgłos unoszącej się delikatnie wody rozbijającej się o brzegi kamienic, słyszane tu i ówdzie podśpiewywania gondoliera usilnie starającego się umilić przejażdżkę pasażerom… wszystko to sprawia, że tak naprawdę mapa jest zbędna, bo na każdym kroku napotyka Cię coś niepowtarzalnego i dotąd nieznanego. 

Co warto zobaczyć w Wenecji?

Bazylika Świętego Marka

Bazylika Świętego Marka znajdująca się na Placu imienia Świętego. Niepowtarzalna budowla, której wnętrze skrywa relikwie patrona Miasta czyli Świętego Marka właśnie. Bazylika jest oczywiście otwarta do zwiedzania, co roku przyciąga niebotyczne ilości turystów z całego Świata i fakt, robi wrażenie. Sam plac posiada swój wyjątkowy klimat i z pewnością tego miejsca nie można pominąć zwiedzając Wenecję.

Bazylika Świętego Marka Wenecja Atrakcje blog lifestyle

Most Rialto i Grand Canal

Most Rialto – najstarszy most wenecki łączący brzegi Riva del Vin i Riva del Ferro. Tu zdecydowanie tętni turystyczne życie. Gwarno, tłoczno, ale zdecydowanie warto. Warto zobaczyć, stanąć na moście, zwolnić na sekundę, zatrzymać się, chłonąć klimat całą piersią i podziwiać Grand Canal. Mijające się gondole, turyści w pośpiechu, rozkoszujący się pysznym jedzeniem smakosze w pobliskich restauracjach. Wyjątkowe miejsce na mapie Wenecji – zdecydowanie.

Most Rialto co zobaczyć w Wenecji Włochy blog lifestylowy

Most Westchnień

Most Westchnień – nazwa niesamowicie romantyczna powiecie, jednak już sama geneza przydawki, romantyczna wcale nie jest. Most łączy Pałac Dożów z budynkiem dawnego więzienia (Piombi), a więźniowie kroczący niegdyś tędy na salę sądową, wzdychali żegnając dotychczasowe życie i rozpaczające po nich partnerki. Most dość wyjątkowy bo zamknięty i zadaszony. Biały kamień z którego powstał, zdecydowanie dodaje budowli dramatyzmu i znów jest to kolejny zabytek wart uwagi.

Most Westchnień co zwiedzić w Wenecji blog

Wenecja Atrakcje

Zabytki można wymieniać w nieskończoność, Wenecja pęka od nich w szwach i jest nimi nadziana jak idealny keks, bakaliami –  Pałac Ca’d’Oro, Pałac Dożów, Kościoły, Muzea, pobliskie wyspy jak Murano (to tam znajdziesz słynne kolorowe instagramowe domki), czy np. Burano, na której kupisz unikatowe, szklane, ręcznie wyrabiane cuda.

Warto wybrać się na dach luksusowego domu towarowego w zabytkowym budynku Fondaco dei Tedeschi, by przez 15 minut móc podziwiać panoramę miasta. To tu poznasz Wenecję z zupełnie innej strony, klimatyczne dachy kamienic i budynków, wyjątkowy widok na rozpościerający się u podnóża centrum Grand Canal – polecam, jest to atrakcja całkowicie darmowa, wystarczy jedynie wcześniej umówić wizytę na stronie internetowej.

Warto poświęcić kilka chwil na znalezienie, wbrew pozorom dość trudnej do znalezienia, wyjątkowej klatki schodowej znajdującej się w niepozornym zaułku w środku miasta. Scala Contarini del Bovolo (Bovolo – ślimak) bo o niej tu mowa, jest zabytkową, zewnętrzną, spiralną klatką schodową z tarasem widokowym, która jest otwarta do zwiedzania. Ze szczytu klatki rozpościera się wyjątkowy widok na romantyczne miasto.

Wenecja – miasto westchnień

Każda uliczka skrywa coś wartego uwagi, za każdym rogiem czai się urokliwa knajpka idealna na randkę przy blasku księżyca, restauracja, w której skosztujesz sycącej pasty dającej mocy po długich godzinach zwiedzania, zabytek, plac, lokalny sklepik z weneckimi maskami, które są wyjątkowe i niepowtarzalne. Idąc przed siebie, skręcając raz w lewo, drugi raz w prawo – nie ma złego wyboru. Każda droga prowadzi w dobrą stronę, każdy obrany tu kierunek jest tym właściwym, a Ty, za każdym razem, zauroczony i oszołomiony westchniesz, a usta otworzą się z wrażenia, by cicho wyszeptać – WOW.

Kopalnię wiedzy na temat Wenecji, noclegów, zabytków, restauracji itp. znajdziesz tutaj.