Dlaczego pijemy herbatę?
Przez niektórych pita w celach zdrowotnych, inni sięgają po nią celem ukojenia nerwów, liczni wybierają właśnie nią chcąc pobudzić się do działania…
Napój pity od wieków, dla jednych jest powtarzalnym rytuałem ściśle łączącym się z tradycją i kulturą, dla drugich zastępnikiem kawy bądź miłym dodatkiem do popołudniowego ciastka.
Rozgrzewa zimą, chłodzi latem, niekiedy pobudza, czasem uspokaja, gorzka, słodka, owocowa, liściasta, expresowa… czarna, zielona, biała, ulung … herbata.
Historia herbaty – fakty na temat herbaty
Odkryta przez chińskiego cesarza, całkiem przypadkiem w 2737 r. p.n.e.
Herbata jest naparem przyrządzanym z liści i pąków grupy roślin należących do rodzaju Kamelia (Camellia) najczęściej tych odmiany chińskiej czyli Camellia Sinensis. Dla wielu część kultury, wieloletniej tradycji, dla całej reszty jest po prostu alternatywnym rodzajem napoju spożywanego w ciągu dnia.
Każdego roku na całym Świecie produkuje się ponad 3 mln. ton herbaty. Chiny zdecydowanie przodują na liście producentów i to właśnie tam herbaty produkuje się najwięcej.
Krajami w których herbata jest najchętniej spożywana są Irlandia oraz Wielka Brytania, a na Świecie istnieje aż 1500 różnych rodzajów herbaty.
Herbata na Świecie
Na polskie stoły trafiła stosunkowo niedawno. Początkowo napar traktowany był bardziej jako zioło lecznicze pomocne w walce z różnego rodzaju dolegliwościami. Zwyczaj spożywania herbaty rozpowszechnił się dopiero w drugiej połowie XVIII wieku.
W Wielkiej Brytanii – bawarka, w Japonii – cała skomplikowana ceremonia parzenia herbaty jest kultywowana po dziś dzień, w Rosji – czaj przygotowywany w Samowarze, w Indiach – aromatyczna masala, nie zapominając o herbacie parzonej po turecku.
Herbata gości w kubkach ludzi na całym Świecie i jest najczęściej spożywanym napojem jeden krok za wodą.
Parzenie herbaty
Każdy rodzaj herbaty wymaga innej temperatury parzenia, niektóre mogą być zaparzane kilkukrotnie gdyż właśnie wtedy oddają nam całą swą magiczną moc. Herbata czarna – zalewana wrzątkiem. Herbata czerwona – 90 stopni Celsjusza, żółta – 80, zielona – 70.
Tę zieloną najlepiej zaparzać kilkakrotnie, podobnie zresztą jak herbatę czerwoną czy białą.
Zastosowanie herbaty
Herbata znalazła swoje zastosowanie w medycynie, kosmetologii czy przemyśle perfumeryjnym. Najbogatsza w przeciwutleniacze jest herbata biała czy zielona, a najwięcej teiny posiada ta czarna i to właśnie ona będzie posiadała najbardziej pobudzające właściwości. Różne napary posiadają inne właściwości lecznicze. Podobno picie gorącej herbaty każdego dnia (tej zawierającej teinę) zmniejsza ryzyko zachorowania na jaskrę.
Niesamowita moc tkwi w tym znanym powszechnie napoju. Mi z pewnością temat herbaty obcy nie jest i zgłębiałam go niejednokrotnie – koniecznie zobacz wpis Plastik w torebkach z herbatą ekspresową.
Jesienne umilacze – herbata najlepsza na jesień
Herbata towarzyszy mi każdego dnia, o każdej porze roku, ale to właśnie jesień jest okresem w którym sięgam po nią najchętniej. Ze szczególną uwagą dobieram pasujące mi mieszanki, zwracam uwagę na jakość herbaty, staram dowiedzieć się konkretów na temat producenta i czytam etykiety.
Aktualnie w mojej herbacianej szafce królują herbaty marki Clipper (nie jest to wpis sponsorowany po prostu dzielę się z wami moimi ulubieńcami), rzutem na taśmę do ulubieńców trafia jedna Pukka:)
Markę cenie już od kilku dobrych lat a szeroki wybór i rozmaitość smaków wciąż kuszą mnie i za każdym razem upoluję jakąś pyszną nowość.
Herbaty Clipper – najlepsze herbaty organiczne
Herbaty brytyjskiej marki Clipper będącej na rynku już od 1984 roku, są naturalne, organiczne, bez pestycydów, produkowane w myśl konceptu Fairtrade. Marka wspiera ponad 114 tysięcy producentów i ich rodziny, a torebki używane do produkcji herbaty nie zawierają plastiku.
Mieszkanki są wyjątkowe, pyszne, a zioła wykorzystywane do ich produkcji są wyłącznie najwyższej jakości. Dziś asortyment marki to około 150 produktów sprzedawanych na terenie ponad 50 krajów Świata.
Obecnie moimi ulubieńcami są: herbata z czarnego bzu z dodatkiem róży, organiczna zielona herbata detoksykująca, organiczna herbata uspokajająca z rumiankiem cytryną i lawendą, oraz aromatyczna spicy chai z koprem włoskim i czarnym pieprzem… boskie:)