Written by Natalia Szewczyk

Kuchnia włoska nie tuczy?

Spis treści

Włoski sekret długowieczności

Uzależniające pasty, rozpustne desery, wielogodzinne biesiady i wino lejące się strumieniami. Jeśli grzeszyć to wyłącznie w Italii. Dlaczego Włosi, pochłaniając najlepszy gluten, wbrew temu co krzyczą wszyscy fit i healthy lifestyle specjaliści, wciąż zachowują formę i należą do jednych z najdłużej żyjących narodów Świata? Jaki jest ich sekret?

Włoska kuchnia a fit lifestyle

Nasz ostatni wypad do Włoch, dał mi sporo do myślenia. Od lat praktykuję i uwielbiam zdrową kuchnię, każdego dnia wkładam sporo wysiłku w przygotowywanie swoich posiłków, dbam, aby wszystkie spożywane przeze mnie dania, były pełnowartościowe i jak najmniej przetworzone (we wpisie Zgrabna sylwetka mówię nieco obszerniej o tym jak wygląda mój zdrowy tryb życia). Nie jestem na żadnej diecie, jem to, na co mam ochotę, jednak jeśli miałabym pochłaniać tak niebotyczne ilości makaronu i sera, nie jestem pewna, czy skutki takiej diety byłyby, delikatnie mówiąc, pożądane.

Najlepszy włoski gluten kontra dieta keto

Przecież wszyscy krzyczą, keto, węgle to zło, makaron tuczy, chleb to siła nieczysta i gluten no way. A jeszcze dorzucić do miksu desery i wino, o zgrozo!!!
Włosi mają to gdzieś. We Włoszech wszystkie te zasady lądują w koszu, a od rana napycha się twarz cudownymi słodkościami i popija wszystko sycącym słodkim cappuccino. Jak oni to robią?

Gdzie ludzie żyją najdłużej?

Włosi należą do najdłużej żyjących ludzi na Świecie. Na jednej z włoskich wysp ludzie żyją najdłużej, średnia życia wynosi 85 lat i jest tu najwięcej stulatków. Jak twierdzą mieszkańcy, ich sekretem są, codzienne spacery na świeżym powietrzu, prosta dieta, oparta na naturalnych składnikach, dużo sera przede wszystkim koziego, warzywa, owoce, no i oczywiście wino. Super ważne, jak podkreślają mieszkańcy, są dobre relacje społeczne, zarówno rodzinne jak i sąsiedzkie.

Włosi najdłużej żyjący ludzie na Świecie blog lifestyle

Kuchnia włoska najlepszą kuchnią Świata

Kuchnia włoska należy do najpopularniejszych i najlepszych kuchni Świata, jednak nie ma się co oszukiwać, takich określeń jak „fit”, „bezglutenowe”, „keto”, w słowniczku italian cooking próżno szukać.
Filarami są tu przyprawy, sery, szynka, pomidory, wino oraz mąka.

Emilia Romania Ravenna i włoski sekret długowieczności

Nasz ostatni pobyt w regionie Emilia Romania, w mieście Ravenna, swoją drogą cudowne miejsce, polecam gorąco i już tęsknię, dał mi sporo do myślenia. Chyba poznałam ten włoski sekret. Dolce vita, to takie proste. Będąc we Włoszech i obserwując ludzi, widzisz szczęście.
Ludzie ucztują, nie zapychają brzuchów pierwszą lepszą parówką. Ogromna miłość do tradycji, przekazywanie przepisów z pokolenia na pokolenie, używanie wyłącznie najwyższej jakości składników od lokalnych farmerów.

Kuchnia włoska esencja

Kuchnia jest prosta, nie udziwniona, sycąca i często tłusta, jednak bez sztucznych i szkodliwych dla zdrowia dodatków. Brak sztucznych sosów pełnych gumy guar, tylko oliwa i ocet. Spora ilość owoców morza, cudowne mięsa, sery. Każdy region ma swoje popisowe dania i bardzo ciężko trafić na restaurację serwującą słabe potrawy.

Dolce vita

Włochy mają szczególne miejsce w moim sercu. Uwielbiam to jak całe rodziny, od nonny po wnuki spożywają wspólnie posiłki. Uwielbiam głośne rozmowy, które przez ludzi z zewnątrz mogą być odbierane jako kłótnia. Kocham to, że gdy w środku nocy gdzieś w oddali leci muzyka, ludzie gromadzą się i tańczą. Z zaciekawieniem obserwuję witających się przyjaciół, mężczyzn, którzy całują się na powitanie. Włoski apetyt na życie jest uzależniający. Tu nikt nie liczy kalorii, tutaj kolacja kończy się o północy, tu kocha się życie i to jest właśnie sekret długowieczności.

Wielkie podziękowania dla regionu Emilia Romania, dzięki któremu mieliśmy szansę poznać tę piękną część Włoch. Nasze chwile spędzone między innymi w mieście Ravenna, były niezapomniane i niezwykle cenne.