Written by Natalia Szewczyk

Retinol – dlaczego musisz go mieć?

retinol jak działa blog lifestyle
Spis treści

Jesień już na dobre zagościła w naszym życiu. Po jesieni przyjdzie zima a to oznacza tylko jedno – pora na pielęgnacyjny „gruby kaliber”. 

Dziś o tym czego nie powinno zabraknąć w Twojej jesiennej pielęgnacji twarzy. 

Dziś wszystko o Retinolu i dlaczego musisz go mieć?

Co to jest Retinol?

Retinoidy to pochodne witaminy A pozyskiwane drogą syntetyczną. Naturalny retinol może występować w marchewce bądź w jajkach.

Retinol nazywany witaminą młodości jest najbardziej przebadaną substancją aktywną, która wykazuje silne i udowodnione naukowo właściwości przeciwstarzeniowe, ale nie tylko.

jak działa retinol dla kogo retinol

Formy retinoidów – jakie retinole znajdziesz?

Retinoidy znajdziemy pod postacią kwasu retinowego – ta forma wykazuje najmocniejsze i najskuteczniejsze działanie. Kwas retinowy będzie wyłącznie w lekach przepisywanych na receptę.

Estry retinylu są najsłabszą i tym samym najmniej skuteczną formą retinoidu.

Retinol to najbardziej powszechnie spotykana forma, która wykazuje bardzo szybkie działanie z możliwymi podrażnieniami.

Retinal swoim działaniem jest najbardziej zbliżony do działania kwasu retinowego. Działa silnie złuszczająco, mocno antybakteryjnie, będzie przydatny w walce ze zmianami trądzikowymi, bliznami po trądzikowymi czy zaskórnikami.

retinol na trądzik pielęgnacja twarzy

Jak działa retinol?

Retinol świetnie rozpuszcza się w lipidach naszej skóry tym samym penetrując jej głębokie warstwy.

Przenikając w głąb skóry pobudza jej komórki do produkcji kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Dodatkowo niweluje wolne rodniki – co to wszystko oznacza w praktyce?

Retinol silnie złuszcza skórę tym samym sprawia, że ta staje się cieńsza. Regularne stosowanie (efekty stosowania retinolu są widoczne po około pół roku stosowania) z czasem przyczynia się do pogrubienia i odnowy skóry tym samym spłycenia zmarszczek, ujędrnienia, zniwelowania zmian po trądziku, redukcji blizn, wyrównania kolorytu skóry, rozjaśnienia przebarwień a także regulacji wydzielania sebum.

retinol na zmarszczki pielęgnacja przeciwstarzeniowa

Retinol dla kogo jest?

Często spotykana opinia głosi, że retinol przeznaczony jest wyłącznie do stosowania dla bardzo dojrzałych skór z widocznymi oznakami starzenia – nic bardziej mylnego. 

Produkcja kolagenu ulega systematycznemu zmniejszeniu już po 25 roku życia. Dlatego kosmetyk z retinolem jak najbardziej można wprowadzać do pielęgnacji w tym właśnie wieku.

Kosmetyki z retinolem sprawdzą się nie tylko w pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Mogą po nie sięgać również osoby zmagające się z trądzikiem, bliznami po trądziku, przebarwieniami czy zaskórnikami.

Retinol w pielęgnacji będzie również odpowiedni dla tych, którzy nie mogą uporać się z problemem poszarzałej skóry czy silnym przetłuszczaniem i nadprodukcją sebum.

Efekty uboczne retinolu

Z uwagi na to, że retinol jest substancją penetrującą głębokie warstwy skóry potrafi być silnie drażniący, szczególnie na początku stosowania. 

W okresie tak zwanej adaptacji może dojść do silnego przesuszenia, łuszczenia, zaczerwienienia czy podrażnienia. Oczywiście wszystko będzie zależało od stężenia oraz częstotliwości używania kosmetyku z retinolem.

Początki jak zawsze mogą być ciężkie, ale warto przetrwać tę fazę, gdyż benefity stosowania są tego warte.

Należy pamiętać, że przesuszenie i nadwrażliwość jest czymś normalnym, jednak wysypka czy mocne pieczenie powinny Cię zaalarmować i skłonić być może do zmiany stężenia lub zmniejszenia częstotliwości stosowania.

Retinol – o czym należy pamiętać?

Kosmetyki z retinolem stosujemy wyłącznie na noc.

Z uwagi na to, że działa on drażniąco na skórę i wpływa na jej pocienienie ochrona przeciwsłoneczna jest koniecznością.

Przygodę z retinolem warto zacząć od najniższych stężeń i wprowadzać go do pielęgnacji stopniowo. Zacząć od stosowania raz w tygodniu, obserwować skórę, słuchać jej potrzeb.

Najskuteczniejsze zdecydowanie będą sera z retinolem aniżeli kremy dostępne np. w drogeriach.

Retinol w przeciwieństwie do innych składników aktywnych należy nakładać na dobrze wysuszoną skórę.

W dniach w których nie stosujemy retinolu ważne jest aby dbać o nawilżenie skóry, łagodzenie podrażnień i skupienie się na odnowie bariery hydrolipidowej naskórka ( o tym jakich składników nawilżających szukać w kosmetykach i jak powinna wyglądać jesienna pielęgnacja skóry dowiesz się we wpisie Jak dbać o twarz jesienią?).

Kosmetyków z retinolem nie należy łączyć z innymi składnikami złuszczającymi takimi jak np. kwasy. W okresie stosowania retinolu należy darować sobie również wszelkiego rodzaju peelingi mechaniczne, mocno złuszczające maski, czy zabiegi złuszczające.

Retinol zaleca się stosować wyłącznie w okresie jesienno-zimowym.

retinol w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej blog lifestylowy

Kosmetyki z retinolem

Na rynku znajdziemy ogromny wybór kosmetyków z retinolem. Praktycznie każda marka oferuje nam dziś serum bądź krem z tym tak pożądanym właśnie w okresie jesiennym składnikiem aktywnym.

Z pewnością to na co należy zwrócić uwagę to skład INCI na opakowaniu. Warto szukać retinolu, retinalu, bakuchiolu (naturalna forma witaminy A pozyskiwana z roślin) czy retinoidu.

Nie zawsze wyższe stężenie będzie lepsze, wszystko zależy od tego jaka forma witaminy A będzie znajdowała się w składzie.

Na chwilę obecną bardzo popularnymi kosmetykami z retinolem są z pewnością sera The Ordinery – osobiście zużywam kolejne opakowanie 1% serum z retinolem w skwalanie The Ordinary i jestem z niego niezmiernie zadowolona. 

Serum jest stosunkowo „łagodne”, nie podrażnia, nie wysusza w nadmierny sposób dzięki zawartości skwalanu czyli składnika nawilżającego naturalnie występującego w naszym sebum.

Polecane przez wiele osób są również kosmetyki z retinolem marki BasicLab bądź serum SkinTraLiquid Happiness serum z retinalem 0.3% na twarz i pod oczy (to serum właśnie do mnie idzie także mam nadzieję test i recenzja pojawi się na blogu niebawem).

serum z retinolem na zmarszczki pielęgnacja twarzy

Retinol – dlaczego musisz go mieć?

Retinol czyli najbardziej aktywna forma witaminy A jest jedną z najdokładniej i najlepiej przebadanych substancji dodawanej do kosmetyków.

Początki badań nad pochodną witaminy A czyli retinolem sięgają lat 80tych XX wieku. To dermatolog Albert Kligman jako pierwszy rzucił światło na ten działający poniekąd cuda składnik i zwrócił uwagę na jego spektakularne właściwości anti aging oraz przeciwtrądzikowe.

To właśnie retinol uchodzi za najskuteczniejszą broń w walce z procesem starzenia się skóry naszej twarzy. Retinol odmładza naszą skórę, wpływa korzystnie na poprawę jej gęstości, redukuje przebarwienia, blizny, wspomaga walkę z trądzikiem.

Jeśli miałabyś wybrać jeden idealny kosmetyk na sezon jesień/zima to zdecydowanie dobre serum z retinolem będzie strzałem w 10.

Jeśli interesuje Cię temat, pielęgnacji przeciwstarzeniowej, koniecznie zobacz wpis serum z witaminą C, jakie wybrać? Dla kogo? Jaka pochodna witaminy C będzie najskuteczniejsza?