Written by Natalia Szewczyk

Nie mam czasu! A ja Ci mówię, że masz!

cenny czas jak zdobyć więcej czasu na blogu lifestylowym
Spis treści

Nie mam czasu” lub „Nie chce mi się” – to najczęściej wypowiadane przez nas i słyszane od kogoś wymówki.

Kiedy przeczytałaś książkę? Kiedy zrobiłaś trening? Kiedy zrobiłaś coś dla siebie bądź ukochanej osoby? Kiedy ugotowałaś obiad od podstaw? „NIE ŻARTUJ, NIE MAM NA TO CZASU!

Ja udowodnię Ci dziś, że masz go pod dostatkiem, wystarczy tylko zrobić jedną małą rzecz, odpowiedź jest prosta.

Czas – tego pragniemy najbardziej

Czas ucieka, czas mija nieubłaganie, pojęcie czasu jest względne, czas leczy rany, nie mam na nic czasu…

Jak coś czego nie widać może być tak cenne, bo przecież jedyne czego nam tak naprawdę wiecznie brakuje i coś czego nieustannie pragniemy to nie pieniądze – to właśnie czas.

Gdybym mogła cofnąć czas, jak to możliwe, że dopiero święciliśmy jajka a Boże Narodzenie tuż za pasem, gdzie się podział cały ten nasz czas i co z nim robimy?

więcej czasu nie mam czasu na blog lifestyle

Czas leci…

Wstajesz, pijesz kawę, praca, obiad, zakupy, usiądziesz na pięć minut i zanim się obejrzysz wybija pora spania – brzmi znajomo?

Rutyna, monotonia, proza życia – to wszystko sprawia, że jedziesz praktycznie na autopilocie, jak chomik w kołowrotku, każdy kolejny dzień podobny do następnego i tak mijają tygodnie, miesiące, lata.

Pora zastanowić się nad tym na co spędzasz cały swój czas i być może coś zmienić, aby życie nie przeciekało Ci przez palce.

czas leci cenny czas blog lifestylowy

Mamy zegarki oni mają czas

Myślę, że z wiekiem temat czasu a konkretniej jego braku pojawia się częściej. Dla mnie gdy byłam dzieckiem dwumiesięczne wakacje zdawały się trwać w nieskończoność, a 20 kilometrowa podróż autobusem była niczym wyprawa za Ocean. Dziś Święta zlewają się ze sobą a ja czasami muszę się poważnie zastanowić –  jaki mamy rok;)

Dlaczego kiedyś moi rodzice pracując na etat zmianowy, mając 3 dzieci, bez niani, pomocy, posiadali działkę, zwierzęta, całą piwnice przetworów na zimę. Mieli dla nas zawsze czas, domowy obiad zawsze podany a zapach domowego ciasta unosił się co drugi dzień.

Będąc na Zanzibarze (Zanzibar czy warto? na blogu) usłyszałam zdanie, które dało mi mocno do myślenia „Wy Europejczycy macie zegarki a my w Afryce mamy czas”.

Mocne słowa – pomyślałam.

nie mam czasu damski smartwach zegarek garett

Jak zyskać więcej czasu?

Dla mnie pierwszym skutecznym sposobem na „zyskanie czasu” jest zdecydowanie wyrwanie się z monotonii.

Spróbuj nie iść znanym Ci scenariuszem i wyrwać się z rutyny. Wstań wcześniej, zrób coś spontanicznie, zaskocz męża, partnera, zrób coś szalonego. 

Kolejnym sposobem i to będzie sztos, rada która zawojuje i wstrząśnie Twoim Światem, możesz już pisać listy z podziękowaniami… UWAGA, FANFARY…

Będzie to…

DIGITAL DETOX.

digital detox odlącz się zyskaj cenny czas blog lifestyle

23 lata w sieci !!!!

Czy wiesz, że Polacy średnio spędzają w internecie ponad 23 lata swojego życia???

Przy średniej życia około 78 lat to prawie 1/3 życia spędzonego w sieci, nie oszukujmy się w większości poświęconego na bzdety.

Nastolatkowie mniej więcej 5 godzin z dnia spędzają ze smartpfonem w ręku, a w dni wolne ten czas wydłuża się niemiłosiernie.

Najwięcej czasu marnujemy na przeglądanie w większości niepotrzebnych informacji w mediach społecznościowych, bo przecież FOMO. Dalej to już Youtube oraz platformy takie jak Netflix czy Spotyfy.

Z badań przeprowadzonych w 2021 roku wynika, że co trzeci Polak nie wyobraża sobie dnia bez internetu.

ile czasu Polacy spędzają w sieci blog lifestylowy

Nie mam czasu – wyzwanie

Moim rodzicie nie mieli Smartphona, ba, komputer zagościł w naszym domu jak miałam lat 17. W telewizji jeden program i dobranocka raz dziennie.

Czasu było w brud i jeszcze ciut ciut.

Zachęcam Cię do małego wyzwania i eksperymentu. Wyłącz się, odinstaluj, odłącz, bądź silna/ny. Ja na weekend wyłączam wszystkie rozpraszacze i jak królik doświadczalny dla dobra ogółu pokażę Ci co można zrobić mają cały ten czas.

weekend offline zyskać więcej czasu bloglifestylowy

Weekend offline – czas start

Dość późny start, ale na weekend przeważnie odsypiamy tydzień poprzedni.

Poranek zaczynam kawką. Do tego szybka inspiracja obiadowa od Jamiego. Dalej food prep, koktajl białkowy na dobry początek dnia, ogarnięcie naczyń, prasowanie, ogólnie nieogar staje się ładem. 

W nieco ponad godzinkę zdołałam uporać się ze wszystkimi porannymi sprawunkami. Teraz czas dla mnie. Trening w domu, rozciąganie, rollowanie i akupresura z matą Pranamat – uwielbiam. Po treningu na ząb wlatuje proteinowa kulka mocy własnej produkcji (przepis na kulki mocy znajdziesz na blogu kulinarnym) poranna pielęgnacja i świeża wchodzę w dalszą część dnia.

Czas na slow śniadanko, wersja weekendowa, dalej spacer, czas dla nas…

Długi spacer wzmaga apetyt, pora na domowy obiad, część z weekendu przeznaczamy zawsze na pracę kreatywną, pisanie, sesje zdjęciowe itp. Oczywiście musi się znaleźć również moment na czytanie. Zastaje nas godzina 19… wystarczyło energii na wypad ze znajomymi – czas na rozrywkę równie ważny:)

Masz czas!

Niesamowicie aktywny i produktywny weekend za mną. Weekend bez rozpraszaczy, bezsensownego skrollowania i social mediów. Zawsze lepiej wchodzi się w nowy tydzień z przeświadczeniem, że ten miniony weekend nie poszedł na marne a ja miałam wreszcie na wszystko czas.

Wpis powstał przy współpracy z marką Garett Electronics. Ten cudowny damski smartwatch widoczny na zdjęciach odliczał mi wszystkie te produktywne  minuty oraz godziny. Oczywiście mam dla Ciebie kod zniżkowy na cały asortyment z wyłączeniem produktów objętych promocją. Na hasło NATALIA20 otrzymasz 20% zniżki na wszystkie nieprzecenione produkty marki.

Nie trać czasu !:)