Written by Natalia Szewczyk

Wysoka wrażliwość – co to jest WWO?

wysoka wrażliwość dar czy przekleństwo blog lifestyle
Spis treści

Co oznacza skrót WWO?

Nie, tematem dzisiejszego wpisu nie będzie grupa hip-hopowa:)

WWO – osoby wysoko wrażliwe, bo o nich będzie dziś mowa, stanowią 15-20 % populacji. Czy to, że nie jesteś WWO, oznacza, że nie jesteś wrażliwy – NIE.

Osoby WWO posiadają wrażliwość ponadprzeciętną. Przeżywają bardziej, dostrzegają więcej, są narażeni na przestymulowanie, często niezrozumieni. Osoba wysoko wrażliwa, często mylona z introwertykiem, czy neurotykiem. Dziś wysoka wrażliwość – wady i zalety.

WWO – dar czy przekleństwo?

Niezwykle istotne i ważne jest, aby od najmłodszych lat, wrażliwość była dostrzeżona przez opiekunów i otoczenie, a takie wysoko wrażliwe dziecko, zostało zrozumiane i skierowane w dobrą stronę.

Kiedy osoba WWO, od wczesnych lat dostanie wsparcie, rozwinie skrzydła i często skrywany talent, w gorszym wypadku, efektem niezrozumienia i niedostrzeżenia wysokiej wrażliwości, mogą być trudności w kontaktach z rówieśnikami, problemy ze stresem i całkowite podkopanie pewności siebie.

Wysoka wrażliwość – charakterystyka

Osoba WWO silniej doświadcza stres, przechwyca nastroje ludzi wokół niej, analizuje, dostrzega szczegóły niedostrzegane przez innych.

Osoba ta, często próbuje dopasować się do otoczenia, stawia dobro innych ponad swoje, za wszelką cenę nie chce być niezrozumiana, co może prowadzić do frustracji i otaczania się osobami, z którymi nie ma nic wspólnego. 

Osoby wrażliwe, posiadają bogatą wyobraźnię, są wrażliwe na piękno, smak, zapach, dźwięki.

WWO może silnie reagować na ból, głód, sceny przemocy, zmiany życiowe.

Osoba wysoko wrażliwa, ze wszystkich sił, będzie starała się unikać sytuacji stresowych, a w zamian za to, szukać spokoju, ciszy i równowagi. WWO charakteryzuje się bogatym życiem wewnętrznym, szuka odpowiedzi, zastanawia się nad sensem życia. Przestymulowanie i przebodźcowanie, takiej osoby, może grozić niespodziewanym wybuchem.

Ciche, spokojne, ale często zwracające uwagę. Sumienne, utalentowane, empatyczne…to niektóre z cech WWO.

Wrażliwość emocjonalna

Osoba WWO intensywniej odczuwa i mocniej przetwarza bodźce płynące z otoczenia, oraz z samego jej wnętrza.

Wrażliwość emocjonalna, jest wrodzona i uwarunkowana genetycznie.

Osoba wrażliwa, dłużej analizuje zanim podejmie decyzję, a przez to, że przeżywa mocniej, szybciej ulega przesytowi i szybciej odczuwa emocjonalne zmęczenie.

Osoby WWO łatwiej dostrzegają detale zarówno w Świecie materialnym jak i społecznym.

Życie z WWO

Osoba z wysoką wrażliwością nie ma łatwo w dzisiejszych czasach. W czasach kiedy musisz, być odporny na stres, przebojowy, szybko podejmować decyzje.

Osobę WWO często rozprasza najdrobniejszy dźwięk, osoby takie dążą do perfekcji i z trudem znoszą porażkę. WWO potrzebuje więcej czasu na oswojenie się z nowym i nie ważne czy dobrym czy złym.

Mylnie przypisywane określenia takie jak zakompleksione, wycofane, nieśmiałe – nie polepszają sytuacji. Osoba wysoce wrażliwa potrzebuje znacznie więcej czasu, aby zaufać, ale kiedy już wpuści drugą osobę do swojego kręgu, jest rewelacyjnym przyjacielem. Jest wyrozumiała, godna zaufania, wspierająca i empatyczna.

Wysoka wrażliwość – od czego się zaczęło?

Co skłoniło mnie, aby zagłębić się w temat wysokiej wrażliwości?

Co przyczyniło się do szukania odpowiedzi i rozwiązań?

Czy wysoka wrażliwość jest darem od losu, czy okrutną karą?

“Jesteś przewrażliwiona”, “skończ się przejmować”, “nie bierz tego tak do siebie”…“nieśmiała”, “histeryczka”, “robi z igły widły”, “przesadza”, „dzikus”… To tylko niektóre zwroty i określenia, z którymi przychodzi zmierzyć się, nam wrażliwcom.

Ja – osoba WWO – 20 rzeczy, od których wszystko się zaczęło

Kiedy zaczęłam myśleć o tym, że jestem WWO?

  1. Kiedy mam chęć na głośną muzykę, ale po 5 minutach jestem nią tak zmęczona, że muszę pobyć w kompletnej ciszy.
  2. Kiedy mam chęć iść na dyskotekę, ale po upływie 30 minut mocnych świateł i niesamowicie głośnej muzyki, czuję się jak po 24 godzinach pracy w polu.
  3. Kiedy podczas snu, czy czytania książki muszę wkładać zatyczki, bo każdy nawet najcichszy dźwięk rozprasza mnie zupełnie i doprowadza do szału.
  4. Kiedy przychodzi do zareklamowania czegoś, ubiegania się o coś, lub zachodzi potrzeba skonfrontowania się z drugą osobą, a ja odczuwam nieopisany stres i robię co mogę, aby uniknąć tego typu sytuacji.
  5. Kiedy dochodzi do konfrontacji, a ja wybucham płaczem, ciało trzęsie się, a ja nie mogę opanować emocji.
  6. Kiedy każda nowa osoba, nowa sytuacja, nowa praca, sprawia, że analizuję każdą sekundę, odczuwam niepokój i lęk przed niezrozumieniem.
  7. Kiedy uciekam w jogę i medytację, kiedy zaczynam szukać sposobów na znalezienie równowagi i szczęścia.
  8. Kiedy mocne przestymulowanie, dźwiękami, krzykami, stresem, zmęczeniem, głodem, powodują u mnie wybuch, lub nieopisane zmęczenie fizyczne i psychiczne.
  9. Kiedy po dwóch dniach w Polsce z rodziną, mam dość i szukam swojego miejsca odosobnienia, potrzebuję ciszy, spokoju i powrotu do równowagi, tylko wtedy na nowo mogę cieszyć się towarzystwem bliskich.
  10. Kiedy wzruszam się gdy widzę piękny obraz, słyszę cudowną piosenkę, lub kiedy widzę piękno natury.
  11. Kiedy zaczynam malować, pisać, uciekać w Świat, który odgoni złe myśli i stres.
  12. Kiedy mam niesamowicie realistyczne sny, a wyobraźnia wymyka się spod kontroli.
  13. Kiedy unikam wyjścia na spotkanie ze znajomymi męża, bo stresuje mnie brylowanie wśród nieznajomych.
  14. Kiedy tworzę sobie scenariusze, analizuje, myślę co i kiedy powiem, staram się spełniać oczekiwania i chcę się wyłącznie dostosować, by nie uchodzić za źle zrozumiałą.
  15. Kiedy oglądam fakty bądź wiadomości, bądź dokument, lub film, w którym są mocne sceny przemocy, krzywdy ludzkiej lub krzywdy zwierząt i nie mogę spać. Wciąż odtwarzam widziane obrazu na nowo w swojej głowie i odczuwam fizyczny ból na myśl o krzywdzie innych.
  16. Kiedy moja Pani terapeutka, powiedziała mi, że mam bardzo wrażliwy układ nerwowy.
  17. Kiedy będąc nawet na wakacjach w nowej scenerii, ale dobrej i pozytywnej i tak potrzebuję dłuższej chwili, aby się oswoić i poczuć komfortowo i bezpiecznie.
  18. Kiedy potrzebuję długiego czasu, aby zaufać drugiej osobie.
  19. Kiedy brak odpowiedniej ilości snu zmienia mnie w zombie, a uczucie głodu w złośliwą i pozbawioną uczuć sukę.
  20. Kiedy mocno zastanawiam się nad sensem swojego życia, losem planety i poszukiwaniem właściwej ścieżki.

WWO – jak oswoić wrażliwość

Czy w chwili obecnej, wciąż utożsamiam się ze wszystkimi 20 punktami – NIE.

Za mną i przede mną długa droga.

Codziennie oswajam swoją wrażliwość, dostosowuje ją do swojego życia. 

Muszę dbać o swoje zdrowie psychiczne, unikać jak tylko się da sytuacji stresowych, ale widzę niesamowitą poprawę i mogę powiedzieć, że jestem z siebie dumna.

Sądzę, że znalazłam swoją przestrzeń, nie boję się ludzi tak jak kiedyś, umiem postawić na swoim i przedstawić swój punkt widzenia. Nie mam potrzeby dostosowania się, a ludzi, którzy nie wnoszą nic pozytywnego w moje życie po prostu odsunęłam na dalszy plan.

Wciąż irytują mnie drobnostki, ale staram się nad tym pracować. Wciąż jestem emocjonalna, rozkminiam życie, ale to wydaje mi się, że jest na plus. Wysoka wrażliwość to nie przekleństwo, ważne jednak, by dostrzec ją wcześnie i pracować nad sobą. 

Ja niestety nie miałam takiego szczęścia, ale sama w dorosłym już życiu, stawiam czoła swoim słabościom i wszystko zmierza w dobrą stronę.

Koniecznie piszcie czy takie osoby są pośród was, może sam/sama jesteś WWO, może czujesz się niezrozumiany/na i szukasz wsparcia… wiedz, że nie jesteś sam.

do zobaczenia w kolejnym wpisie:)