Written by Natalia Szewczyk

Koszty życia w Holandii – ceny w sklepach i codzienne zakupy

koszty życia w Holandii codzienne zakupy blog lifestyle
Spis treści

Zakupy spożywcze Holandia – koszty życia

Ile kosztuje życie w Holandii? Jakie są koszty utrzymania, opłaty, auto, ubezpieczenie, wreszcie jakie są prawdziwe ceny artykułów spożywczych i tych codziennego użytku?

Ile razy słyszałam te pytania…

Dziś zabieram was na dość spore zakupy, które staramy się robić co tydzień.

Uwielbiam mieć w domu zapas świeżych warzyw, owoców, jakieś źródła białka i zdrowych węgli, w ten sposób nawet kiedy zupełnie nie mam pomysłu na obiad, jestem w stanie przygotować coś zdrowego, pożywnego i pysznego, żadna zachcianka nie będzie wyzwaniem, a niespodziewana wizyta – niezręcznym zaskoczeniem:) Dziś koszty życia w Holandii – zakupy i ceny w sklepach.

(jeśli interesuje Cię temat Holandii koniecznie sprawdź wpis: różnice między Polską a HolandiąPolak/Holender co nas różni?)

Najpopularniejszy supermarket w Holandii

Zdecydowanie najpopularniejszym marketem w Holandii jest Albert Heijn. Albert Heijn jest to holenderska sieć supermarketów istniejąca od roku 1887.

Supermarket ten można znaleźć praktycznie w każdym nawet najmniejszym miasteczku. Sklep oferuje wysoką jakość produktów, wszystko jest zawsze świeże, obsługa zawsze niesamowicie przyjazna i pomocna. Pracownicy supermarketu dbają o to, by produkty na półkach były schludnie poukładane, niczego nigdy nie brakuje, podłogi są czyste, a sprzedawcy mili i uśmiechnięci. Na miejscu zawsze można poczęstować się kawą, lub innym napojem, oczywiście gratis🙂

Gdzie najtaniej? Najtańsze markety w Holandii vs najpopularniejsze

Pomimo, iż Albert Heijn nie należy do najtańszych marketów, a zdecydowanie w tym przypadku za ceną idzie jakość, to jest on najpopularniejszy. Na dalszych miejscach plasują się między innymi takie supermarkety jak Aldi, Dirk, Jumbo, czy Lidl. Podobno najtańszymi marketami są Dirk i Aldi. Jednak ja zdecydowanie na większe zakupy wybieram Lidla i Alberta. Każdy ma jakieś swoje preferencje i wiadomo nie zawsze liczy się wyłącznie cena i jakość produktów. Ja lubię czuć się w sklepie komfortowo, atmosfera i panujące warunki muszą się zgadzać, a Lidl i Albert najbardziej wpasowują się w moje gusta – przynajmniej na chwilę obecną:)

najpopularniejsze sklepy spożywcze w Holandii koszty życia w Niderlandach

Albet Heijn kontra Lidl – ceny żywności Holandia

Do Lidla udaję się zawsze po owoce, warzywa, artykuły codziennego użytku (papier toaletowy, papier do pieczenia, waciki itp), ryby, sery, czy orzechy, rzadziej mięso.

W Albercie lubię kupować produkty mniej typowe. To właśnie tam jest ogromny wybór produktów biologicznych, organicznych, bezglutenowych, wegańskich, dobrej jakości pomidory w puszce, mleka kokosowe, makarony, pieczywo, moja ulubiona woda kokosowa, płatki owsiane, ukochana Kambucha, czy dobrej jakości mięsa.

Ceny w sklepach – ile kosztuje żywność w Holandii?

Ile wydajemy na jedzenie miesięcznie?

Jest to zdecydowanie nasz największy koszt w miesięcznym budżecie (nie licząc kasy która idzie na Podróże). Uwielbiamy jeść i uwielbiamy jeść dobrze. Na jedzeniu nie oszczędzamy. Dla mnie jedzenie to moje zdrowie, moja energia, moje paliwo i zdecydowanie jest to ostatnia rzecz na której byłabym w stanie coś zaoszczędzić. Myślę, że na przestrzeni tych 6 lat, które spędziłam w Niderlandach ceny zdecydowanie wzrosły. Niegdyś 50 euro w Lidlu spokojnie wystarczało, aby zrobić dość spore zakupy, dziś w naszym przypadku, jest to koszt średnio wahający się od 80 do 100 euro – Lidl i około 40-60 euro Albert Heijn (są to kwoty wydawane przez nas tygodniowo, wiadomo mniej więcej).

Koszty życia w Holandii – miesięczny koszt wyżywienia

Czasami zdarza się jakaś nietypowa zachcianka, zamówienie czegoś na dowóz, wypad do knajpy (być może nie teraz, ale miejmy nadzieje, że już niebawem, trzymam kciuki za otwarcie restauracji). Także podsumowując na jedzenie i inne produkty codziennego użytku wydajemy miesięcznie od 600 do 800 euro (dla ścisłości jest nas dwoje).

Czy to dużo czy mało w porównaniu do Polski, nie jestem w stanie stwierdzić, mam nadzieję, że podzielicie się swoimi opiniami w komentarzach:)

Koszty jedzenia Holandia vs Polska

Z tego co mi wiadomo, odwiedzając Polskę raz na jakiś czas, ceny również dość drastycznie wzrosły. Niegdyś przyjeżdżając do Ojczyzny z euronami w kieszeni , można było zaszaleć, dziś granica cenowa zaciera się i jest niemalże niezauważalna (wiele produktów jest już w podobnych cenach, a niektóre są tutaj tzn. w Holandii zdecydowanie tańsze). Udając się na jakieś małe zakupy do Biedry, stówka pęka w mgnieniu oka, a reklamówka świeci prawie pustkami. 

Wydaję mi się, że wydajemy dość sporo, a raczej jestem tego pewna sądząc po reakcji Holandrów, kiedy mówimy im ile wydajemy na jedzenie. Zawsze nasza odpowiedź wzbudza dość spore emocje;) Nie odżywiamy się jak typowy mieszkaniec Holandii, ale jak wspomniałam wcześniej, na zdrowiu i na jedzeniu nie oszczędzamy. Myślę, że w zależności co kupujemy, koszt miesięcznego wyżywienia może być nieporównywalnie niższy, według mnie nie warto, jest to oczywiście moja osobista opinia.

Zakupy Lidl Holandia – ceny

Co kupiliśmy w Lidlu w Holandii za ponad 100 euro?

Zakupy w Albert Heijn – co kupiliśmy za 30 euro?

Daj znać w komentarzach jaki jest Twój miesięczny budżet na jedzenie, jestem bardzo ciekawa – gdziekolwiek mieszkasz.

do zobaczenia w kolejnym wpisie:)