Written by Natalia Szewczyk

Pewność siebie – wewnętrzny sabotażysta kontra wewnętrzny cheerleader

pewność siebie blog lifestyle
Spis treści

Co to jest pewność siebie?

Pewność siebie to stan umysłu. Aby móc powiedzieć o sobie “tak, jestem osobą pewną siebie” muszą być spełnione pewne warunki, które razem składają się w piękną i spójną całość.

Aby być osobą pewną siebie musimy po pierwsze znać poczucie własnej wartości. Bez posiadania szacunku dla samego siebie, bez docenienia siebie oraz bez obiektywnego ocenienia swoich kompetencji i umiejętności, nie ma mowy o byciu pewną siebie osobą.

Kolejnymi niezwykle istotnymi elementami są: akceptacja samego siebie, wiara w swoje możliwości, świadomość siebie i swoich emocji, zaufanie, odpowiedzialność za swoje czyny, pozytywne nastawienie czy bycie asertywnym.

Dziś wszystko o pewności siebie, jak ją budować oraz co stoi nam na przeszkodzie w osiągnięciu celu?

Pewność siebie – poczucie własnej wartości i samoakceptacja

Czasy mediów społecznościowych i wystawiania siebie na ocenę całkowicie obcych nam ludzi może być czasami dość traumatyczne. Niekiedy budzimy się i zdajemy sobie sprawę z tego, że to czy akceptujemy siebie, swój wygląd, głos, czy umiejętności, uzależnione jest w większości od opinii osób trzecich. Pozytywny komentarz czy komplement niesamowicie dopieszczają nasze ego i czujemy się wyjątkowi, co jednak kiedy w morzu pozytywnych komentarzy i zachwytów nagle pojawia się coś mniej przyjemnego.

Objaw złośliwości, zazdrości, wylewanie frustracji, hejt… Jak jeden negatyw spośród miliona pozytywów, może zachwiać równowagę i zasiać wątpliwość, co w efekcie może podkopać wiarę w samego siebie. Bez poczucia własnej wartości i akceptacji siebie takiego jakim jesteśmy zaczynają się problemy.

Pojawiają się kompleksy, szukanie na siłę akceptacji w oczach innych osób, widzenie siebie wyłącznie przez pryzmat opinii na nasz temat osób totalnie nam obcych. Tutaj ważne, jeśli nie akceptujesz siebie takiego jakim jesteś, być może brak Ci wiedzy na jakiś temat, masz kompleksy – zmień coś. Pracuj zarówno nad duszą, umysłem, nie zapominając o ciele. Osoba zdrowa i sprawna fizycznie, świadoma swojej siły i ciała będzie z automatu pewniejsza siebie i bardziej skora do samoakceptacji.

Pewność siebie – wiara w swoje możliwości oraz rozwój

Jeśli nasza pewność siebie podupada, akceptacja siebie, swoich kompetencji, a także wiara w swoje możliwości są bliskie zeru – postaw na samorozwój.

Często brak pewności siebie wynika najzwyczajniej w Świecie z naszej niewiedzy i braku posiadania jakichkolwiek umiejętności. O ile łatwiej bryluje się w towarzystwie, kiedy mamy coś do powiedzenia, kiedy posiadamy wiedzę i własne zdanie na jakiś konkretny temat, kiedy możemy pochwalić się, że znamy języki obce czy jesteśmy w stanie polecić jakąś rewelacyjną książkę bądź artykuł. Pewność siebie to nie tylko wiara, ale rozwijanie i nabywanie umiejętności. Praca nad sobą, zdobywanie doświadczenia i wiedzy. Jeśli czujesz się niepewny – doucz się i postaw na rozwój.

Świadomość swoich emocji i zaufanie

Jak już wspomniałam praca nad wyglądem zewnętrznym jest, przynajmniej według mnie, niesamowicie istotna jeśli chodzi o budowanie pewności siebie. Kiedy czujemy się dobrze w swoim ciele, czujemy się atrakcyjnie, akceptujemy swoje ciało i z radością spoglądamy w lustro – automatycznie jest nam łatwiej uczestniczyć w życiu towarzyskim i tym samym okazywać pewność siebie i akceptację własnej osoby.

Tutaj jednak uwaga na pułapkę zbytniego polegania na własnym wyglądzie, bo przecież czas przemija i nie da się uniknąć pewnych zmian, a wygląd to nie wszystko. Tutaj wchodzą właśnie wspomniana praca nad rozwojem swoich umiejętności, ale również świadomość siebie i swoich emocji. Myślę, że o wiele łatwiej zadbać o swoje ciało niż o swój umysł.

Zajrzeć w głąb siebie, panować nad swoim gniewem, kontrolować lęki, odpuszczać, wybaczać, znać swoje reakcje na pewne rzeczy, a pewne sytuacje przewidywać. Pewność siebie łączy się z opanowaniem i umiejętnością zachowania zimnej krwi w sytuacjach kryzysowych. Medytacja, bycie sam na sam z własnymi myślami, analizowanie pewnych zdarzeń i sytuacji, bycie ponad różne rzeczy błahe i przyziemne, nie bycie małostkowym i drobiazgowym, dostrzeganie większego obrazka. Świat wokół nas to nie tylko Świat materialny, to uczucia, emocje, czyny, zachowanie, a kiedy nauczymy się siebie i swoich emocji będzie nam łatwiej zaufać sobie i być pewnym podejmowanych decyzji.

Odpowiedzialność za własne życie, pozytywne nastawienie

Kiedy zadbasz o wszystkie elementy, które sprawią, że będziesz silny i pewny siebie – odpowiedzialność za własne czyny przyjdzie automatycznie. Nie ma nic gorszego niż winienie całego Świata za nasze porażki i własne lenistwo. Szukanie wymówek… nie mam czasu, za późno, za ciemno, za wcześnie… Kto chce szuka sposobu … kto nie chce znajdzie powód

To my trzymamy kierownicę i ster, to od nas zależy w jaki sposób potoczy się nasze życie, czy podejmiemy wyzwanie czy wiecznie będziemy polegać na los… przeznaczenie. Oczywiście sporo zależy od szczęścia, odpowiedniej chwili, czy zrządzenia losu, ale to w jaki sposób będzie wyglądało nasze życie jest sumą naszych wyborów oraz decyzji.

Zrzucanie winy na pochodzenie, geny, status społeczny, predyspozycje … wszystko to wpływa na nasze życie w ułamku, większość to praca nad sobą, nasze otoczenie, cały proces socjalizacji i wreszcie nasze działanie oraz świadome decyzje. Warto nastawić się pozytywnie i działać, nie dać się wewnętrznemu sabotażyście, którzy zawsze będzie szeptał do ucha … odłóż to na jutro, odpuść sobie, to za trudne. Zatkaj uszy i wsłuchaj się w głos Twojego wewnętrznego cheerleadera – Świat to wyzwanie, a życie to cudowna podróż i to od Ciebie zależy jak ułoży się trasa.

Asertywność i umiejętność przyznawania się do błędu

Być jak Jim Carrey w filmie “Yes Man” i na wszystkie prośby oraz propozycje odpowiadać twierdząco.. hmm może jeden dzień w roku, pozostałe 364 dni bądź asertywny i naucz się mówić „nie”. Tu warto zaznaczyć, od asertywności do bycia nieuprzejmym jeden krok, podobnie zresztą jak być pewnym siebie a aroganckim, te również oddziela cienka linia.

Uległość, zgadzanie się na wszystko, łatwe podporządkowywanie się, nie posiadanie własnego zdania, populizm, konformizm… Jeśli choć jedno wyrażenie pasuje do Twojej postawy życiowej, myślę, że warto nad tym popracować. Wraz z pewnością siebie przychodzi również umiejętność przyznawania się do błędu. Jedynie głupiec jest w stanie przyznać, że wie już wszystko. Uczymy się każdego dnia, a kto pyta ten faktycznie nie błądzi i jakimkolwiek truizmem można nazwać to stwierdzenie, jest ono niesamowicie prawdziwe i trafne. Udawanie alfy i omegi jest żałosne, a poprzez robienie błędów, naprawianie ich i wyciąganie z nich wniosków stajemy się bardziej wartościowi i autentyczni. Praca nad sobą, pokonywanie przeciwności losu, zmaganie się, przedzieranie, osiąganie celów to jest coś, dzięki czemu nasza pewność siebie i pozycja w Świecie umacnia się z dnia na dzień. Podobnie jak chłód hartuje ciało, tak zmaganie się z przeciwnościami losu i własnymi słabościami kształtują nasz charakter.

Pewność siebie – co stoi Ci na przeszkodzie?

Jest niezliczona ilość czynników, które mogę podbudować naszą pewność siebie począwszy od tego jak wychowują nas rodzice, po to z jakim partnerem przyjdzie nam dzielić życie,  jednak teraz skupmy się na tym, co tę pewność siebie może nam odebrać bądź jakie sygnały świadczą o tym, że warto nieco nad sobą popracować. 

  • Kiedy ciągle stoisz na uboczu?
  • Kiedy nie podejmujesz ryzyka?
  • Kiedy ciągle myślisz o porażce?
  • Kiedy nigdy nie opuszczasz swojej strefy komfortu? 
  • Kiedy boisz się kontaktu z innymi ludźmi?
  • Kiedy akceptujesz obecny stan rzeczy wiedząc, że ten nie jest dobry dla Ciebie bądź optymalny?
  • Kiedy jesteś uległy i zgadzasz się na wszystko wbrew sobie?
  • Kiedy bardzo często odczuwasz poczucie winy?
  • Kiedy skupiasz się wyłącznie na swoich wadach i kompleksach?
  • Kiedy boisz się intymności?
  • Kiedy odczuwasz paraliżujący lęk przed zabraniem głosu w towarzystwie?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na większość pytań warto zacząć pracę nad sobą i budować pewność siebie.

Co jeszcze może nam stanąć na przeszkodzie? Z pewnością bycie nieśmiałym i wrażliwym nie pomaga (co to jest WWO? na blogu).  Ekstrawertykom będzie zdecydowanie łatwiej, jednak do wszystkich wrażliwców – nie obawiajcie się, wszystko jest możliwe.

Brak wsparcia w rodzinie, niewłaściwy partner podważający nasze zdanie na każdym kroku i podcinający nasze skrzydła, bycie najmłodszym w rodzinie, trądzik, ubóstwo, posiadanie starszego towarzystwa, lub partnera, brak wykształcenia, brak umiejętności, pasji, media społecznościowe i brak świadomości, że to co widzisz często nijak ma się do rzeczywistości, presja społeczna, presja piękna, czy dążenie do niedoścignionego ideału.

Jak poprawić pewność siebie?

  • Siła podświadomości i nastawienie – wstań z łóżka, powiedz, że to będzie piękny dzień, nastaw się pozytywnie, nie zrzędź, działaj, nie szukaj wymówek, mów sobie przed lustrem, że jesteś królem i królową życia i możesz wszystko:).
  • Zadbaj o swój wygląd, poćwicz, pobiegaj, wyciśnij z siebie siódme poty, nic samo się nie zrobi, a przełamywanie barier fizycznych to praca nad głową. Ubierz strój w którym czujesz się pewna siebie, atrakcyjna, idź do fryzjera, zrób sobie domowe spa, pomaluj paznokcie na żywą czerwień, niech widzą, że tryskasz pewnością siebie i jesteś gotowa na podbój Świata.
  • Mowa ciała i sposób mówienia – wyprostuj się, stań przed lustrem i praktykuj “power poses” to one obniżają poziom kortyzolu a podwyższają testosteron, wtedy poczujesz, że dominujesz i jesteś w stanie stawić czoła wszystkim przeciwnością losu. Chodź z podniesioną głową, manifestuj swoją pewność siebie, mów wolniej, głośniej, poćwicz silny uścisk dłoni.
  • Rozwijaj się, pracuj nad rozwojem wewnętrznym, poznawaj siebie, otoczenie, naucz się jakiejś przydatnej umiejętności, zapisz się na lekcje tańca, kurs językowy, znajdź pasję, hobby, postaw na wiedzę i doświadczenie nie na konsumpcję i rzeczy materialne.
  • Przełamuj się, walcz z lękami (o tym jak pokonać lęk? na blogu), pokonuj kolejne granice, wychodź ze strefy komfortu, zacznij rozmowę, bądź samodzielna, stań się duszą towarzystwa, jeśli stresujesz się, przemyśl tematy rozmowy w głowie.
  • Pomyśl o problemie lub o zadaniu jak o wyzwaniu, nie zakładaj porażki, kiedy upadniesz lub popełnisz błąd wyciągnij wnioski i idź dalej.
  • Zmień coś, nie marudź, nie pozostawaj bierny, nie gódź się na stan, który Cię nie satysfakcjonuje. Wyznacz cel i dąż do niego krok po kroku.
  • Nie żałuj, nie rozpamiętuj, nie gdybaj, wybaczaj, podaj rękę wrogowi, bądź ponad to, wyciągaj pierwszy rękę do zgody, nie unoś się dumą, pytaj nie zakładaj, nie domyślaj się, mów jasno, nie kręć, bądź szczery, miej swoje zdanie.
  • Zainspiruj się najlepszymi, czytaj biografie niesamowitych ludzi, obejrzyj lub przeczytaj coś wartościowego, wyłącz ogłupiające i bezwartościowe seriale, włącz ciekawy podcast, posłuchaj osób mądrzejszych od siebie.
  • Zaakceptuj, że pewne rzeczy muszą toczyć się swoim biegiem, kiedy trzeba walcz, kiedy nie – płyń z prądem, odpocznij, nie miej wyrzutów sumienia z powodu chwilowego braku natchnienia, czy motywacji, przełamuj się, ale nic na siłę, słuchaj swojego ciała.

Pewność siebie – być kobietą

Pewność siebie i praca nad poczuciem własnej wartości to kwestia każdego z nas, tutaj nie ma podziału na płeć, wyznanie, kolor skóry, czy pochodzenie, jednak z uwagi, że jestem kobietą ostatni akapit dedykuje właśnie nam kobietą, gdyż myślę, że mamy może odrobinkę pod górkę w tej kwestii.

To od nas oczekuje się dość sporo, to my mamy być pewne siebie, ale nie za bardzo, sexy, ale bez przesady, poukładane i zaradne, ale spontaniczne i wiecznie uśmiechnięte, takie do tańca do różańca, nie za grube, ale nie kościste…. Presja, media społecznościowe, oczekiwania, filtry, zakładanie masek, udawanie… Być pewną siebie kobietą to nie lada wyzwanie, wiem bo sama łapię się na tym, że czasem za bardzo polegam na pochlebstwach innych, czekam na pochwałę, akceptację, zamiast spojrzeć w lustro… widzieć siebie, swoją twarz, swoje ciało, blizny, rozstępy, docenić ile przeszłam, ile się nauczyłam, jak bardzo dojrzałam, jak bardzo jestem świadoma swoich emocji, mam własne zdanie które umiem wypowiedzieć na głos, priorytety, cele, marzenia… i jaja by móc powiedzieć sobie  “jesteś zajebista i możesz wszystko… a reszta… to tylko wisienka na torcie”.

do zobaczenia w kolejnym wpisie:)