13 porad na to jak spakować walizkę do samolotu?
Krótki wypad za miasto, weekendowy city break w Wenecji, wymarzone wakacje na Zanzibarze, wyczekany urlop…
Nieważne gdzie, nieważne na jak długo, drogą powietrzną czy lądową, pytanie zawsze pozostaje niezmienne – Jak spakować walizkę? Co spakować? Jaką metodę pakowania wybrać? Jakich trików użyć?
Dziś porozmawiamy o tym o czym warto pamiętać pakując bagaż, by wyruszyć w drogę.
1. Co zabrać na wyjazd? – zacznij od listy
Zanim zaczniesz pakować walizkę, torbę lub plecak zrób listę wszystkich niezbędnych rzeczy, które musisz zabrać ze sobą w podróż. Dokumenty, ładowarki, potrzebne leki itp. Aby o niczym nie zapomnieć spisz przed wyjazdem listę podróżnych niezbędników.
2. W co się spakować? – wybierz odpowiedni bagaż
To gdzie jedziesz? To jak zamierzasz spędzać czas w miejscu destynacji, to czy będziesz się często przemieszczać, jaki będzie teren, pogoda. Wybór odpowiedniego bagażu jest kluczowy. Trzydniowy wypad do Londynu – wybieram małą walizkę na kółkach.
Wyjazd do Wenecji – plecak, bądź niezbyt ciężką torbę podróżna (ilość bruku i mostów sprawia, że jazda walizeczką na kółkach jest dość uciążliwa). Długa podróż na Zanzibar i do Tanzanii kontynentalnej, częste zmiany lokacji i noclegów – wybieram spory plecak podróżny z przeciwdeszczowym pokrowcem. Dobierz rodzaj, rozmiar bagażu właściwie, to znacznie ułatwi Ci życie.
3. Jak spakować ubrania? Rolowanie kontra składanie
Tutaj na krótkie wyjazdy wyłącznie z bagażem podręcznym zdecydowanie polecam rolowanie. Ta metoda pakowania nie tylko sprawia, że do bagażu najzwyczajniej w Świecie zmieści się więcej, ale również ciuchy nie będą tak wygniecione.
4. Organizery do walizek – wszystko co przydatne w podróży
Warto zaopatrzyć się w organizery do walizki. W ten sposób można kontrolować zawartość bagażu i mieć swego rodzaju porządek. Bieliznę pakuję osobno, lekkie topy i t-shirty osobno, stroje kąpielowe czy nakrycia głowy i chusty osobno. Warto wziąć ze sobą pusty worek na zużyta bieliznę oraz reklamówkę na zabrudzone obuwie w ten sposób jeśli nie będziemy mieć możliwości jego umycia nie zabrudzimy sobie zawartości bagażu.
(„Jestem Partnerem Amazon i otrzymuję wynagrodzenie z tytułu określonych zakupów dokonywanych za moim pośrednictwem.”)
5. Postaw na minimalizm
Pamiętam czasy kiedy wybierając się w naszą pierwszą dalszą podróż do Grecji do walizki wrzuciłam praktycznie całą swoją szafę letnich ubrań z których ostatecznie nosiłam jakieś ¼. Obecnie przed spakowaniem walizki obmyślam sobie gotowe zestawy, które będę nosiła na wyjeździe, czasem nawet warto zrobić zdjęcie i zachować je w telefonie w albumie “stylówki wakacyjne”.
Ilość ubrań, które zabieram staram się zawsze ograniczyć do niezbędnego minimum, zawsze t-shirt lub crop top można przeprać bądź jeśli wybierasz się na dłuższy wyjazd ciuchy można oddać do lokalnej pralni.
6. Pakowanie kosmetyków na wyjazd
Jeśli chodzi o krótsze wyjazdy warto postawić na miniaturki, próbki bądź plastikowe pojemniczki, do których można przelać swoje ulubione kosmetyki. Kiedy pakuję bagaż na dłuższy wyjazd wakacyjny kosmetyki, które powędrują wraz z walizką do luku bagażowego dodatkowo staram się zabezpieczyć folią aluminiową w ten sposób udało mi się się uniknąć zalania bagażu.
Należy pamiętać, aby do bagażu podręcznego nie pakować kosmetyków o pojemności większej niż 100 ml, dotyczy to wszystkich rodzajów płynów. Osobiście kiedy mój większy bagaż nadaję, w tym podręcznym zostawiam sobie miniaturki takich kosmetyków które wiem, że zawsze mi się przydadzą tj. krem do rąk, pomadka do ust, mała szczoteczka do zębów i pasta, nić dentystyczna, płyn lub żel odkażający. Lecąc na Zanzibar na lot wielogodzinny do bagażu podręcznego dodatkowo spakowałam żel do mycia twarzy i krem nawilżający.
Pakując kosmetyki do makijażu przyda się płatek kosmetyczny, który umieszczony we wszelkiego rodzaju produktach pudrowych typu róż, bronzer bądź puder zabezpieczy je przed rozkruszeniem. Wszystkie kosmetyki, które zabieram ze sobą do samolotu umieszczam w przezroczystej kosmetyczce.
7. Kiedy zginie Ci bagaż bądź gotowa
Osobiście nigdy mi się to nie przydarzyło (odpukać w niemalowane), ale tak w razie “W”.. jeśli nadajesz swój duży bagaż warto w tym podręcznym umieścić jakiś t-shirt na zmianę, coś ciepłego (to również przyda Ci się w samolocie podczas podróży), bieliznę na zmianę i jakieś kosmetyki pierwszej potrzeby.
Kiedy zginie Ci bagaż docenisz swoją przezorność, dodatkowo my podczas przesiadki w Barcelonie, udając się na Teneryfę (dlaczego Teneryfa? za co kocham Teneryfę na blogu) nie zwróciliśmy uwagi na to, że następny lot mamy z terminalu oddalonego o 20 min jazdy taksówką, na lot zdążyliśmy w ostatniej chwili a biegnąc przez całe lotnisko taka koszulka i stanik na zmianę przydałby się niezmiernie – siedzenie w klimatyzowanym samolocie praktycznie mokrym to nic przyjemnego.
8. Spakuj ciepłe ubranie
Nawet lecąc w teoretycznie ciepłe i tropikalne miejsce nie zapomnij spakować czegoś ciepłego. Ja popełniłam wielki błąd lecąc na Zanzibar, gdy zmieniają lokację na niesamowicie wietrzny region wyspy zabiłabym za wiatrówkę i ciepłą bluzę, na szczęście skończyło się wyłącznie katarem i lekką chrypką ale zdecydowanie polecam spakowanie ciepłej bluzy z kapturem i lekkiej wiatrówki, nigdy nie wiesz jaka pogoda spotka Cię na miejscu.
9. Podpisz, oznacz i zabezpiecz bagaż
Jeśli posiadasz walizkę, torbę podróżną bądź plecak który jakoś w szczególności się nie wyróżnia spośród morza innych warto oznaczyć go w jakiś sposób, aby potem na lotnisku uniknąć nieprzyjemnej sytuacji. Ja niegdyś używałam do tego celu kolorowej wstążki wtedy nie miałam problemów z rozpoznaniem swojego bagażu.
Obecnie staram się wybierać walizki lub plecaki w niestandardowych kolorach. Dodatkowo warto na bagażu umieścić swoje dane adresowe w razie zaginięcia. Jeśli masz bagaż który z jakichś powodów łatwo otworzyć lub rozpiąć warto zabezpieczyć go małą kłódką (dodatkowo kłódka przyda Ci się np. w hostelu lub hotelu który nie posiada sejfu, wtedy wszystkie cenne rzeczy pakujesz do szafki a drzwiczki zabezpieczasz swoją kłódką).
10. Czego nie pakować?
Do bagażu rejestrowanego nie pakuj wszelkiego rodzaju baterii np. do drona bądź aparatu. Pamiętaj również o tym, aby do bagażu podręcznego nie pakować żadnych ostrych przedmiotów oraz płynów przekraczających pojemność 100ml.
11. Walizki nie pakuj po brzegi
Z uwagi na to, że większość z nas z wakacji przywozi jakieś pamiątki warto zostawić sobie trochę miejsca i nie wypychać bagażu po brzegi – zostaw sobie trochę dodatkowego miejsca na lokalne przysmaki, pamiątki dla bliskich i miejscowe rękodzieło.
12. Najcięższe na dno
Pakując bagaż w szczególności ten podręczny (z tym rejestrowanym i tak nie wiemy do końca co się dzieje równie dobrze może być rzucany na lewo i prawo) warto najcięższe rzeczy umieścić na dole tak, by po postawieniu np. walizki na kółkach uniknąć zmiażdżenia rzeczy delikatniejszych.
13. Najważniejsze i najcenniejsze zawsze przy sobie
Zawsze przy sobie warto zostawić wszystkie potrzebne leki, dokumenty, portfel. Ja dodatkowo zawsze przy sobie mam ładowarkę do telefonu, który mogę doładować na lotnisku bądź w niektórych samolotach. Na podróż zawsze pakuję słuchawki bezprzewodowe tak by móc słuchać swojego ulubionego podcastu bądź audiobooka. Niekiedy, w szczególności na długie loty przydadzą się również zatyczki do uszu oraz opaska na oczy.
Jak spakować walizkę? Rady i wskazówki
Podróże to moja pasja, a taki dobrze i mądrze spakowany bagaż potrafi zaoszczędzić sporo nerwów i stresu. Podczas kontroli bagażowej na lotnisku, podczas rozpakowywania się w hotelu, podczas zmiany lokacji i przemieszczania się w docelowym miejscu.
Kiedy masz tą świadomość, że wszystkie potrzebne rzeczy są na właściwym miejscu można ruszać w drogę ze spokojem i uśmiechem na ustach. Koniecznie w komentarzach podziel się swoimi trikami i poradami, które Ty stosujesz podczas pakowania swojego bagażu na wyjazd.